×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

حضور زاکانی در منطقه ۲/ در تلاشیم شورایاری ها ظرفیت قانونی یابد

به گزارش خبرنگار شهر، شهردار تهران در ششمین برنامه از سلسله بازدیدهای هفتگی خود از مناطق پایتخت، برای بررسی آخرین وضعیت طرح ها و پروژه های فرهنگی، عمرانی و به منظور بهبود سطح زندگی شهروندان به منطقه ۲رفت.

برنامه های امروز شهردار تهران از ساعت ۵:۳۰ بامداد با زیارت حرم مطهر شهدای گمنام خیابان آزادی آغاز شد.

بازدید از مرکز بازیافت خیابان حبیب الهی

شهردار تهران پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدا در حرم شهدای گمنام خیابان آزادی از مرکز بازیافت حبیب اللهی بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت آن قرار گرفت.
این ایستگاه میانی پسماند به صورت مشترک برای مناطق ۲ و۱۰ فعال است.

رود دره فرحزاد دومین بازدید شهردار تهران

زاکانی پس از بررسی وضعیت مرکز بازیافت حبیب اللهی به روددره فرحزاد رفت تا وضعیت این نقطه را برای ساماندهی و اجرای طرح ژینایی در آن بررسی کند.
طی هفته‌های گذشته جلساتی برای ساماندهی روددره فرحزاد و رفع آسیب های اجتماعی آن در شهرداری تهران برگزار شده است.

بازدید از  اسلام آباد ( روددره اوین- درکه)

شهردار تهران پس از بازدید از روددره فرحزاد به محله اسلام آباد  در منطقه ۲ رفت.

 آسیب های اجتماعی، زمین‌های خالی و بلا صاحب، ساخت و سازهای غیر مجاز و جلوگیری از آن و تعیین کاربری ها در  این محله و ساماندهی روددره اوین- درکه از موضوعاتی بود که زاکانی درباره آن با شهردار منطقه ۲ تبادل نظر کرد.  

زاکانی در این بازدید همچنین شنونده درد دلها و مشکلات  چند تن از ساکنان محله اسلام آباد بود.

به گزارش خبرنگار شهر، زاکانی پس از اتمام بازدید میدانی خود از پروژه ها و بخش های مختلف این منطقه به دیدار با نخبگان منطقه۲رفت.

  شهردار پایتخت در نشست هم اندیشی با نخبگان منطقه ۲ گفت: امروز حدود ۳ ماه و ۲۰ روز است که در خدمت مردم تهران هستیم. در ۴۲ سال گذشته برای تهران زحمات زیادی کشیده شد اما آنچه در تهران مشاهده می شود زیبنده مردم این شهر نیست و نیازمند کار جدی و همگانی به منظور متحول کردن روح و کالبد شهر هستیم.

زاکانی با بیان اینکه مفتخر هستیم که در منطقه ۲ هستیم، افزود: منطقه ۲ منطقه  آیت الله مهدوی کنی است که تلاش و کوشش او به عنوان یک اندیشمند باعث تاسیس دانشگاهی شد که بخش زیادی از مدیران و اندیشمندان کشور را پرورش داد.

ایجاد تحول در پایتخت با کمک مردم و استعانت از درگاه الهی

شهردار تهران با بیان اینکه در تهران نیازمند تحول هستیم، افزود: برای این کار لازم است با کمک مردم و در کنار آنها و تکیه بر اعتقاد الهی، توسل به ائمه و معصومین و انبیا پیش برویم.

او اضافه کرد: البته این شهر ظرفیت های زیادی برای تحول  در درونش دارد. در همین راستا ابتدا به دنبال تحول در خود شهرداری هستیم تا یک مسیر جدید را با قواعدی خاص شروع کنیم.

تغییر رویه های نامناسب قبلی در تملک املاک

شهردار تهران با بیان اینکه باید تلاش مان را  در جهت  خدمت بی منت به مردم قرار دهیم و برای مردم کارسازی کنیم، اظهارکرد: ده ها سال است که مجموعه اسلام آباد یا فرحزاد از مشکلات  رنج می برند، باید ظرفیت هایی به کار ببریم تا گره از زندگی مردم باز کنیم. همانطور که پیش از این اشاره کردم ما نباید زمین‌های مردم را بخریم بلکه باید طرح هایی را بگذاریم که آنها بعد از یک تا دو سال صاحب خانه شوند. اینها تصمیماتی است که در حال اتخاذ است تا  رویه‌های نامناسب را در این حوزه تغییر دهیم.

باید امکاناتمان را در اختیار مردم قرار دهیم تا ظرفیت هایشان بارور شود

زاکانی یادآور شد: ما می خواهیم محور کار را مردم و به ویژه نخبگان قرار دهیم. باید امکاناتمان را در اختیار مردم قرار دهیم تا ظرفیت هایشان بارور شود. شهرداری نسبت به مجموعه هایش نگاه اقتصادی ندارد و این رویه را گم کردن امکانات شهر می دانیم.

او با اشاره به اینکه امیر کبیر  در۳ سال کارهای بزرگی انجام داد تاکید کرد: امیرکبیرهای زیادی در این شهر وجود دارند که باید ظرفیت های آنها شناسایی شود. باید مردم را میدان دار کنیم و امکاناتمان را در اختیارشان قرار دهیم. زیرا در سایه استعدادهای مردم می توانیم هویت های شهر را خلق کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه تعلق مکانی بسیار مهم است و  تهران به جز پایتخت بودن هویت دومی ندارد، گفت:  تهران باید در سبک زندگی، ورزش، علم، هنر، ادبیات، فرهنگ و زیست بومی  یک الگو، افتخار و فرهنگ باشد. بنابراین تلاش می کنیم که مردم خالق هویت ممتازی باشند.

ایجاد الگوی مناسب توسط مردم بر محور نخبگان با استفاده از اهل علم

زاکانی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات شهر آسیب های اجتماعی است، ادامه داد: ما به الگویی می اندیشیم که باید با استفاده از اهل علم و دانش توسط مردم بر محور نخبگان ساخته شود. اگر  ترافیک و آلودگی هوا شهروندان را آزار می دهد باید ظرفیت هایی را در تهران فعال کنیم  که به جای تکمیل مترو تهران تا سال ۱۴۲۰ ظرف ۵ تا ۶ سال مترو را تکمیل کنیم تا ۱۰ میلیون سفر  زیر زمینی داشته باشیم و  با هوشمند سازی سفر را در شهر کاهش و با پیاده روسازی و سایر شرایط به کاهش آلودگی کمک کنیم تا شهر زیست پذیرتری داشته باشیم.

او افزود: نیاز شهرداری به مردم مانند نیاز ماهی به آب است. باید ماحصل کارهایمان این افتخار  باشد که در خدمت مردم باشیم.  شهرداری به عنوان کانون نوکری مردم و نوکری انقلابی است و باید کاری کنیم که سراپا در مسیر  خدمت به مردم قرار گیرد.

شهردار تهران با بیان اینکه به دلیل کرونا و توصیه وزارت بهداشت از حضور در مسجد و دیدار با شهروندان در این مراسم محروم شدیم، گفت: بابت لغو شدن این مراسم برای حضور در منطقه عذر می خواهم .

وی با تاکید بر اینکه هر دورانی با یک چشم بر هم زدن به پایان می رسد، ادامه داد: باید از فرصت خدمت بهترین استفاده را در جهت رفاه مردم ببریم و ظرفیتی برای کل تیم که ملت ایران است خلق کنیم.

زاکانی گفت: این منطقه محور سلامت و گردشگری را به خود اختصاص داده است و از  زیر ساخت‌ها و طبیعت خوبی برخوردار است.  امیدواریم برای منطقه ۲ هم به یک جمع بندی جدی برسیم چرا که امکان و اقتضای کارهای بزرگ در منطقه فراهم است.

در تلاشیم شورایاری ها ظرفیت قانونی یابد

او افزود: در رابطه با شورایاری ها در تلاش هستیم که شورایاری منشا قانونی پیدا کند. در حال حاضر اما  دیوان عدالت  حکم کرده که امکانی در اختیارشان نگذاریم و  تصمیم گرفتیم تا موقعی که منشا قانونی پیدا نکرده  یک مجمع نخبگان شکل دهیم که بخش زیادی از آن شورایارها هستند. این مجمع اولا تصمیم سازی و ایده پردازی و نظارت را بعنوان بازوی کمکی شهرداری انجام می دهد و ثانیا برای محله ها تصمیم های مفید اتخاذ می کند. معتقدیم باید ظرفیت مسجد، مدرسه، خانواده، دانشگاه و حوزه را در کنار هم قرار دهیم.

ساماندهی ۵۲ فعالیت در پایتخت

شهردار تهران بیان کرد: تلاش می کنیم ۵۲ فعالیت را در تهران ساماندهی کنیم تا امکان رقابت بین محلات را به وجود بیاورد. ۵۲ جشنواره می گذاریم و در هر منطقه کانون تخصصی این فعالیت ها را تشکیل می دهیم. محلات باید در درون خود رقابت بین خیرات و برکات،  محیط زیست ، سلامت،  خدمت محلی، کار آفرینی و سایر حوزه ها داشته باشد.

در کنار مبارزه با فساد به دنبال خدمت شایسته به مردم هستیم

زاکانی با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های شهرداری بی نظیر است و باید در خدمت مردم قرار بگیرد، نوان کرد:. ما امانتدار  این ظرفیت ها هستیم تا یک شهر پاک، معنوی همراه با سلامت و آرامش داشته باشیم. در این دوره تلاش جدی ما این است که همراه مردم و در خدمت مردم بر محور نخبگان خدمت شایسته داشته باشیم. اینکه فاسد و فاسد پرور نباشیم یک اصل است اما اینکه در کنار آن کارهای بزرگ انجام دهیم نیز برای ما مهم است. امیدواریم  در راستای حوزه‌های مطرح شده توسط نخبگان و حوزه‌های مطرح شده منطقه گام برداریم و به وعده های خودمان عمل و راه شهدا و بزرگان را طی کنیم.

به گزارش شهر برخی از اعضای حاضر در این نشست به ارائه نقطه نظراتشان پرداختند که در ادامه می خوانید.

شهردار منطقه۲:

نتایج حضور شهردار پایتخت در منطقه را مردم به زودی لمس خواهند کرد

شهردار منطقه ۲ در این نشست گفت: منطقه ۲ مردمی شریف، زحمتکش و ایثارگری دارد که امروز توفیق داریم در خدمت بخشی از آنها به عنوان نخبگان منطقه باشیم.

مهدی صالحی افزود: از شهردار تهران تشکر می کنیم که از بخشی از مشکلات و معضلاتی که اکثر آنها از قدیم بر زمین مانده است بازدید میدانی داشت و از بخش دیگری از مشکلات نیز به وسیله گزارش ها مطلع شد. بزودی درباره این موضوعات تصمیم گیری شده و حلاوت این بازدید به مردم چشانده خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع):

خوشحالیم که با  پول درآوردن از هر راهی مبارزه می کنید

در ادامه حجت الاسلام مصطفی میرلوحی عضو هیات امنا و هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: امیدواریم قدم های موثری برای زیست شهری و سلامت شهر بردارید. اولین دوای درد شهر، صداقت و شفافیت است و خوشحالیم که با قانون فروشی، شهرفروشی و پول درآوردن از هر راهی مبارزه می کنید.شهرداری باید به دانشگاه ها و محافل و مدارس که خودشان اموراتشان را اداره می کنند توجه ویژه داشته باشد و نباید به فکر درآمدزایی از طریق عوارض آنها باشد.

استاد دانشگاه تهران:

یک چهارم مرگ و میرها از  آلودگی هوا و کم تحرکی است‌

حسین آخانی گیاه شناس و استاد دانشگاه تهران در این نشست گفت: سلامت شهروندان مسأله اصلی ما است . آلودگی هوا ۴۰ هزار مرگ و میر سالیانه را سبب می شود و کم تحرکی و بیماری های ناشی از آن نیز به عنوان دیگر مشکل شهر تهران حدود ۴۰ هزار نفر را به کام مرگ می کشاند.در واقع یک چهارم مرگ و میرها از  آلودگی هوا و کم تحرکی است‌.

او گفت: عدم پیاده روی و عدم استفاده از دوچرخه از مشکلاتی است که در بحث کم تحرکی وجود دارد. از شما می خواهیم که با توسعه صحیح فرهنگ دوچرخه سواری آلودگی  را کاهش و تحرک و سلامت در شهروندان ایجاد کنید.

آخانی ادامه داد: ۵۳۰ گونه گیاهی را شناسایی و طرح جامع کریدور گردشگری علمی و  سلامت را احیا کردیم. خرداد امسال مقرر بود در شمال پارک گفتگو  باغ گیاه شناسی  احداث شود که علیرغم مقدمات کار انجام نشده است. از شما تقاضا داریم این پروژه را اجرایی و به اتمام برسانید.

او افزود: گربه های پارک‌های شهر ریشه جدی آلودگی کودکان به یک نوع انگل است که بیماری های مختلفی را در بر خواهد داشت و تقاضا داریم حداقل غذا رسانی ها به این گربه ها کم شود.

ایرج افشار سیستانی نویسنده و ایرانشناس بیان کرد: تاسیس کتابخانه های عمومی در محله‌های منطقه ۲ ، احداث زمین‌های ورزشی و گماردن مربی، ایجاد فضای سبز در منطقه ، تبدیل دهکده های پیشین فرحزاد و طرشت به مکان گردشگری فرهنگی، ایجاد موزه و نمایشگاه های آثار باستانی در منطقه ۲  و بسته بودن ضلع جنوب و شمال میدان صنعت که مشکلاتی را برای شهرک قدس پدید آورده است از مهمترین پیشنهادات و مشکلات ما برای منطقه است.

مدیر همراه سرای منطقه۲:

با همکاری شهرداری میزبان۳۰درصد همراهان بیماران در سطح تهران بودیم

آنوش خاکپرور مدیر همراه سرای منطقه گفت: همراهان بیماران مهمان مجموعه ما خواهند بود. در  سه سال فعالیت، در سال ۹۸ حدود ۷۲۰۰ نفر، در سال ۹۹ حدود ۹۵۰۰ نفر و در سال ۱۴۰۰ تا این لحظه ۱۱ هزار نفر را میزبانی کردیم. همکاری شهرداری منطقه ۲ با ما سبب شد که میزبان ۳۰ درصد از میهمانان ورودی تهران در بیمارستان‌های کل سطح شهر تهران باشیم.

مدیرعامل بیمارستان‌های میلاد و البرز:

از احداث ایستگاه مترو تارفع مشکل لباس و شوینده درایام کرونا توسط شهرداری

فرهاد حمزه زاده مدیر عامل بیمارستان‌های میلاد و البرز  گفت: بیمارستان میلاد وابسته به تامین اجتماعی و به صورت مستقل و هیات مدیره ای اداره می شود و تامین اجتماعی از ما خرید خدمت می کند و اعتباری به ما تعلق نمی گیرد.

او افزود: در این  بیمارستان یکهزار تخت و  ۱۶ تا ۲۰ هزار مراجعه در روز داریم. در ایام کرونا بیشترین مراجعه و بستری و کمترین میزان مرگ و میر را داشتیم. شهرداری منطقه ۲ ارتباط  تنگاتنگی با ما دارد. در کرونا مشکل لباس و مواد شوینده داشتیم و شهرداری به ما کمک کرد.

حمزه زاده ادامه داد: ایستگاه مترو در نزدیکی بیمارستان احداث شد و این مسأله به افشار ضعیف بسیار کمک کرد. ما نیاز مبرم به گسترش همراه سراها داریم.  ۹۰ درصد بیماران ما از اقصی نقاط کشور می آیند و با تعدد مراجعه کننده ها نیاز به افزایش همراه سراها داریم. از شهرداری تقاضا داریم توجه به مقوله همراه سراها و دسترسی ها به بیمارستان میلاد بیشتر شود.

جانشین فرمانده  بسیج مقاومت ناحیه باهنر:

از ایجاد شورای فرهنگی تا تقاضا برای ایجاد دارالشهدای شهدای گمنام

در ادامه سرهنگ حجت الله کشاورزی جانشین فرمانده  بسیج مقاومت ناحیه باهنر گفت: با توجه به تاثیر فرهنگ بر سایر عرصه ها تقاضا داریم یک شورای فرهنگی داشته باشیم تا این شورا با هم افزایی سازمانی بین همه نهادها به یک اجماع درباره مسائل فرهنگی برسد. همچنین باید برنامه ریزی استفاده از ظرفیت ها و جبران آسیب ها داشته باشیم.

او افزود: در محله فرحزاد رود دره فرحزاد را داریم که نیاز به کمک دارد و معتادان متجاهر به آنجا پناه می برند. در فرحزاد همچنین تالارها و سفره خانه هایی داریم  که سازگار با پیشینه آن محل نیست.  علاوه بر این در محدوده هایی در منطقه با برخی از شکل ها و سبک زندگی غربی مواجهیم که اشکالاتی را ایجاد کرده است.

تقاضا داریم دارالشهدای شهدای گمنام داشته باشیم و بودجه هایی برای جانمایی این دارالشهداها در بوستان ها در نطر بگیریم چرا که شهدا امامزادگان عشق و ستاره های هدایتند.

حامد حسینی مدیر منتخبین محله ۲ و رابط شورایاران منطقه  ضمن تقاضای تقویت نهاد شورایاری گفت: درمنطقه۲ جنوب شهر نیز داریم  و نیاز به تشکیل کمیته ای با مدیریت شهردار تهران برای حل مشکلات  شهرک بوعلی و شهرک پاسارگارد و سایر نقاط داریم. همچنین احداث کلانتری سعادت آباد، ایستگاه آتش نشانی مورد تصویب آتش نشانی برای اهالی محلات ایوانک، سپهر و پونک ، اصلاح زیرگذر کوی نصر ، رسیدگی واقعی به پونک، طرشت و فرحزاد از دیگر خواسته های شهروندان منطقه است.

مدیر عامل انجمن اوتیسم ایران:

هر منطقه تبدیل به منطقه دوستدار اوتیسم شود

غفاری مدیر عامل انجمن اوتیسم ایران گفت: جامعه اوتیسم را نمی شناسد و متوسط خدمات اجتماعی و فرهنگی به این بیماران در سطح کلان در نظر گرفته نشده‌است. نیازمند اولین مرکز جامع استاندارد اوتیسم در شهر تهران هستیم . بالاخره بعد از ۷ سال زمینی را در منطقه ۲۲ برای این کار دراختیار گرفتیم و نیاز به کمک بیشتر شهرداری داریم. هر منطقه باید تبدیل به منطقه دوستدار اوتیسم از منظر اجتماعی، فرهنگی و زیست شهری شود.

محمدی از دیگر اعضای شورایاری منطقه افزود: مردم شهرک نیایش (اسلام اباد) مشکلات متعددی دارند. همچنین خواهشمندیم  نسبت به رفع شب مردگی شهر تهران اقدام فرمایید و برای طرح ساماندهی و اعطای جواز ساخت به اسلام آباد کمک کنید. سیمای بصری شهر  طرح هایی نیاز دارد که شهروندان در آن  با محیط با انرژی مثبت و با نشاط مواجه شوند.

فرشاد پیوس:

تسهیلاتی درباره زمین‌های ورزشی و استفاده از آن برای آموزش کودکان و نوجوانان در نظربگیرید

در ادامه فرشاد پیوس مهاجم اسبق تیم ملی فوتبال گفت: برای تاسیس و اداره آکادمی ورزشی، کارشناسان؛ قیمت کارشناسی استادیوم  ها و مجموعه های ورزشی را بالا می برند. تقاضا داریم تسهیلاتی درباره زمین‌های ورزشی و استفاده از آن برای آموزش کودکان و نوجوانان در نظر  بگیرید.

در پایان دهقان از اعضای فعال در موضوع اهدای عضو گفت: ۳۰۰ تا ۴۰۰ خانواده ای که فرزندان‌شان اهدای عضو کرده و در قطعه ۳۰۷ بهشت زهرا(س) آرمیده اند، تقاضا دارند که  تابلو و شیر آب  و سایر امکانات برای این قطعه در نظر گرفته شود. همچنین اشاعه این  فرهنگ در شهر با شنیدن قصه های این خانواده ها و ساخت برنامه هایی از این قصه ها راحت تر انجام می گیرد. 

این گزارش حاکی است، شهردار تهران در نشست هم اندیشی با نخبگان منطقه ۲ پیشنهادات و ایده های آنها را شنید و در پایان این نشست مرتضی رضایی برادر شهید و جانباز هنرمند، تابلویی از تمثال شهید سلیمانی را به شهردار تهران هدیه کرد.

زاکانی در ادامه به جلسه شورای معاونین رفت تا موضوعات و مشکلات احصا شده توسط معاونین درحوزه های مختلف درباره منطقه ۲ بررسی و مصوبات آن استخراج شوند.

طبق برنامه در پایان نیز وی با حضور در منزل یکی از خانواده های شهید منطقه ۲ با آنها دیدار و گفت و گوی صمیمانه ای خواهد داشت.

گفتنی است به دلیل شیوع سویه جدید کرونا حضور در مسجد و دیدار مردمی شهردار تهران در این دوره از پویش قرار خدمت انجام نمی شود. 

در حال بروز رسانی…

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.