×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

شهردار تهران باید در جلسات کمیته اضطرار آلودگی هوا حضور یابد

به گزارش خبرگزاری مهر، سید جعفر تشکری هاشمی افزود: در شرایط بد آلودگی هوا و پدیده‌های مانند ورود گرد و غبار که از کشورهای همسایه به سمت ایران در حال حرکت است و یا افزایش ذرات زیر ۲.۵ میکرونی که منشأ صنعتی دارد، قانون گذار شرایط و قواعدی را تعریف کرده است تا مدیران در چهارچوب همان قواعد تصمیم‌گیری کنند.

وی تصریح کرد: بر اساس ماده سه و تبصره سوم قانون هوای پاک تعریف شده است که آئین نامه‌ای را دولت باید برای شرایط گوناگونی که آلودگی شهرها خواهند داشت مشخص کند و بر همان اساس تصمیم‌گیری لازم صورت پذیرد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: گفته شده است که اگر ما میزان ذرات معلق زیر ۱۰ میکرون و همینطور سایر آلاینده‌ها از ۱۵۱ تا ۲۰۰ pm شد در وضعیت قرمز قرار بگیرد که در این حالت تمامی فعالیت‌های عمرانی تعطیل شود و همچنین کلیه مقاطع تحصیلی باید تعطیل شود؛ همچنین در وضعیت بنفش که ۳۰۰ است باید از تردد خودروهای پلاک شخصی در محدوده‌های تعیین شده جلوگیری شود، از سوی دیگر در وضعیت بنفش تعطیلی ادارات، مراکز آموزش مورد تاکید قرار گرفته که این موضوع آئین نامه مصوب دولت در سال ۹۸ بوده است.

تشکری هاشمی با انتقاد از تصمیم‌گیری کمیته اضطرار آلودگی هوا اظهار کرد: موضوعی که حائز اهمیت است و جای سوال دارد این است که علی رغم اینکه مصوبه دولت وجود دارد و باید برای حفظ جان مردم مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات و تردد داخل شهر باید متوقف می‌شد! متأسفانه هیچ‌یک از این موارد صورت نگرفت و در تصمیم‌گیری تنها به لغو یک مسابقه فوتبال بسنده شد و این به معنای بازی با جان مردم است.

عضو شورای شهر تهران خطاب به هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران خواستار پاسخگویی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان سازمان اصلی و متولی آلودگی هوای کشور در این‌باره شد و گفت: در خصوص تمهیدات جلوگیری از ورود آلودگی به عنوان مثال توسعه سالانه ۳۰۰ هزار هکتار جنگل و مراتع و اقدامات صورت گرفته از سوی دستگاه‌های متولی تشریح شود.

وی تصریح کرد: حتماً تصمیم‌گیری به موقع، و در نظر گرفتن سلامت شهروندان، حضور به موقع مدیران شهری و شهردار تهران به عنوان مسئول مدیریت بحران پایتخت در مواقع بحرانی خواسته به حق شهروندان است همچنین باید از اورژانس تهران دعوت شود تا ضمن ارائه گزارش از وضعیت روزهای بحرانی شهر، مشخص شود عدم تصمیم‌گیری صحیح در این زمینه‌ها چه تبعاتی خواهد داشت.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.