×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

۳ بند از بودجه ۱۴۰۱ شهرداری تهران اصلاح شد

به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به نامه فرماندار تهران در خصوص اعتراض هیأت تطبیق به مصوبه «بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری تهران و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه»؛ کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران سه مورد از چهار مورد از ایرادات مطرح شده را تأیید و پیشنهادات ارائه شده با ۲۰ رأی به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسید.

در همین خصوص محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در تشریح ایرادات وارده از سوی فرمانداری بیان کرد: با تلاشی که در هیئت تطبیق صورت گرفت تقریباً موارد مجهولی وجود ندارد و مشکل خاصی را ما در این زمینه نمی‌بینیم.

وی ادامه داد: فرمانداری در بند اول خواستار اضافه شدن کلمه تهیه است که این موضوع مورد تأیید است و تغییر به این گونه خواهد بود که دستورالعمل اجرایی این تبصره ظرف مدت دو ماه توسط شهرداری تهران تهیه و ابلاغ و گزارش اجرای آن به شورای اسلامی شهر تهران ارائه شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به دومین موضوع مطرح شده از سوی فرمانداری خاطرنشان کرد: فرمانداری اعلام کرده که در بند ۵ تبصره ۱۹ نماینده شورا باید به عنوان ناظر در این کمیته حضور داشته باشد که به نظر درست است و باید اصلاح و کلمه ناظر به عبارت «در کارگروهی که متشکل از یکی از اعضای کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر تهران» اضافه شود و همینطور کلمه معاونت تخصصی مربوطه تعیین و پرداخت می‌شود نیز در این خصوص در نظر گرفته شده که با توجه به بررسی انجام شده ما مشکل خاصی را مشاهده نمی‌کنیم و قابل اعمال است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سومین اصلاحیه فرمانداری گفت: در مورد بعدی کلمه تأیید می‌بایست بجای تصویب مورد استفاده قرار گیرد و مصوبه به این گونه تغییر کند که «پروژه هایی از ۱۵ هزار تا ۳۰ هزار میلیارد ریال پس از تأیید کمیسیون برنامه و بودجه توسط سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی اقدام شود».

آخوندی خاطرنشان کرد: فرمانداری اعلام کرده که در بند چهارم نیم درصد از درآمدها به کتابخانه ها اختصاص یابد. در این خصوص توضیح شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر رعایت کامل ماده شش قانون تأسیس کتابخانه ها به همراه تفاهم نامه سازمان شهرداری‌ها لحاظ شده است و مشکل خاصی وجود ندارد و در پاسخ بند چهار این موارد شفاف شده است. نکته مهم این است که آن میزان از درآمدهایی که مشمول این نیم درصد می‌شود می‌بایست درآمدهای مستمر باشند. شهرداری در سطح شهر تهران دارای ۳۰۰ کتابخانه است و در این زمینه در حال هزینه کرد است در حالی که کتابخانه های عمومی در تهران ۳۱ عدد هستند. به نظر می‌رسد هزینه‌ها در این بخش رعایت شده و فرمانداری استدلال‌های ما را قبول دارد. از نظر کمیسیون برنامه، بودجه مصوب ۱۴۰۱ که رقم شش میلیارد است کفایت این امر را می‌کند.

در ادامه بررسی این دستور جلسه زهرا شمس احسان عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: در خصوص بند دوم قید شده که عضو کمیسیون برنامه و بودجه فقط به عنوان عضو ناظر باشد. اگر موافقت کنید عضو کمیسیون حق رأی داشته باشد.

در پاسخ به این موضوع مهندس مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در اینکه گفتند به عنوان عضو ناظر چون کار اجرایی و تصمیم گیری است شورا در زمان بودجه نویسی می‌تواند هرگونه تصمیمی بگیرد اما بعد از آن اعضای شورا که در هر کمیته‌ای عضو هستند صرفاً نقش نظارتی دارند به نحوی که حتی در کمیسیون ماده ۵ که رئیس شورا در آن حضور دارد به عنوان ناظر شناخته می‌شود.

همچنین ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: رهبر انقلاب فرمودند که دخالت مجلس در امور اجرایی مطلقاً ممنوع است لذا ما نیز نمی‌توانیم در امور اجرایی دخالت کنیم؛ لذا هر جا عضو می‌شویم باید کلمه ناظر هم استفاده شود.

در پایان بررسی این دستور جلسه پیشنهادات کمیسیون برنامه و بودجه با ۲۰ رأی به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسید.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.