×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

چرایی ابتلای کمتر روستاییان به آلزایمر

به گزارش روستانیوز به نقل از برنا؛ در جهان هر ۴ ثانیه و در ایران هر ۷ دقیقه یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شود. حتماً شما هم بار‌ها در فضای مجازی چشمتان به آگهی‌هایی خورده که عکس پیرمرد یا پیرزنی روی آن سنجاق شده و در زیر آن نوشته‌اند صاحب این عکس در تاریخ فلان از خانه خارج شده و هنوز برنگشته است.

طب سنتی به آلزایمر مثل خیلی از بیماری‌های دیگر با دید عمیق‌تری نگاه می‌کند. کارشناسان طب سنتی معتقدند برای مبتلا نشدن به آلزایمر باید تغییر محسوس در برنامه غذایی و روش زندگی را از جوانی و میانسالی آغاز کرد. اگر شما هم دور و برتان شخص مبتلا به آلزایمر دارید یا می‌خواهید آلزایمر سراغتان نیاید در این گزارش با ما همراه شوید.

*امان از بلغم و سودا!

دلیل ابتلا به آلزایمر از دیدگاه طب سنتی شنیدنی است. کارشناس و پزشک طب سنتی این بیماری را ریشه یابی می‌کند و می‌گوید: «افزایش سردی در مغز فعالیت سلول‌ها را کاهش می‌دهد و مغز را درگیر افت عملکرد می‌کند. ما ۴ نوع مزاج داریم، دم، صفرا، بلغم و سودا. هر وقت تعادل این مزاج‌ها در بدن به هم می‌ریزد، افراد به بیماری‌های مختلف مبتلا می‌شوند. به طور طبیعی وقتی سن از ۳۵ سال می‌گذرد، مزاج افراد رو به سردی می‌رود. این سردی در اثر افزایش بلغم و سودا به وجود می‌آید و افزایش بلغم و سودا هم فقط به دلیل سبک غلط زندگی و تغذیه نادرست است.»

*این نسخه درمانی را یک جایی یادداشت کنید

 

اگر می‌خواهید آلزایمر نگیرید، این نسخه طب سنتی را یک جایی یادداشت کنید و به آن عمل کنید. این نسخه چندوجهی است و افرادی که نشانه‌هایی از ابتلا به آلزایمر را در خودشان می‌بینند می‌توانند از آن استفاده کنند و همین طور افرادی که می‌خواهند آلزایمر نگیرند. دکتر ابراهیمی می‌گوید: «هفته‌ای ۵ بار در وعده صبحانه ارده با شیره انگور بخورید، روزانه ۱۴ بادام، ۴۰ عدد مویز و ۷ عدد زیتون ناشتا بخورید.

از دم کرده گیاه اسطوخودوس غافل نشوید که به این گیاه، جادوی مغز می‌گویند.

دمنوش به لیمو، دمنوش بادرنجبویه، دمنوش به و بابونه هم برای گرم شدن و تقویت مغز توصیه می‌شود. افرادی که سودای بدنشان زیاد است دمنوش افتیمون را به آن‌ها توصیه می‌کنیم.

استشمام عطر گل محمدی، گل یاس، گل نرگس به گرم شدن مغز کمک می‌کند و مخصوصاً به خانم‌ها توصیه می‌شود این کار را انجام دهند. شب‌ها روی بالش تان چند قطره گلاب بریزید.

روغن مالی‌ها را فراموش نکنید. روغن بنفشه با پایه کنجد را در بینی بچکانید. ملاج سر را با روغن سیاه دانه یا روغن کنجد ماساژ دهید. خوردن عرق رازیانه شبی ۱ لیوان با عسل در درمان آلزایمری که در مراحل ابتدایی است و همچنین پیشگیری از ابتلا به آلزایمر تاثیرگزار است.»

*هر فصل، یک سبک تغذیه/ در زمستان گرمی بخورید

ما عادت نداریم بر اساس فصل‌های مختلف سال و گرمی و سردی هوا، سبک تغذیه‌ای‌مان را تغییر دهیم. این در حالی است که مهم‌ترین دلیل افزایش سردی در مغز سبک تغذیه‌ای و افراط در خوردن مواد غذایی با طبع سرد است. دکتر ابراهیمی توضیحات بیشتری در این خصوص می‌دهد؛ «زیاده‌روی در خوردن مواد غذایی با طبع سرد و‌تر مثل ماست، خیار، کاهو و… بدون در نظر گرفتن مصلح آن به‌ویژه در افراد با سنین بالا خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد. مثلاً یکی از عادت‌های غذایی ما در فصل زمستان این است که معمولاً هر شب در سفره غذا سالاد کاهو داریم. فراموش نکنید طبع کاهو سرد و‌تر است و سردی بدن را افزایش می‌دهد و افزایش سردی هم ابتلا به آلزایمر را به دنبال دارد. خیلی راحت با یک سرچ ساده دستتان می‌آید ماده غذایی که می‌خورید طبع سردی دارد یا گرم؟»

*سودای فست فود

«مواد غذایی سودازا نخورید.» اگر هفته‌ای که هفت روز است چهار روزش را با خوردن فست فود سر می‌کنید بدانید که آلزایمر در کمین شما است. دکتر ابراهیمی می‌گوید: «فست فود‌ها طبع سردی دارند و سودای فراوان دارند. با مصرف سوسیس و کالباس مواد سودازا وارد بدن شما می‌شود و این یکی از دلایلی است که شهرنشین‌ها را مبتلا به آلزایمر می‌کند. به جای فست فود و سوسیس و کالباس که در سبد غذایی خانواده‌ها وجود دارد و قیمت بالایی هم دارد، غذای سنتی به نام فسنجان را در برنامه غذایی‌تان قرار دهید. فسنجان غذای مغز است و بسیار مفید است.»

*اگر شب‌بیدارید و روز‌ها خواب، بخوانید / چرا روستایی‌ها آلزایمر نمی‌گیرند؟

چرا روستایی‌ها کمتر آلزایمر می‌گیرند و سرزنده‌تر هستند؟ کارشناسان طب سنتی معتقدند در کنار عوامل تغذیه‌ای، وضعیت خواب‌وبیداری افراد در ابتلای آن‌ها به آلزایمر تاثیرگزار است. دکتر ابراهیمی می‌گوید: «افرادی که شب‌ها زود می‌خوابند و صبح زود بیدار می‌شوند مغز فعال‌تری دارند و درصد ابتلای آن‌ها به آلزایمر بسیار کمتر از آن‌هایی است که شب‌ها تا دیر وقت بیدارند و ساعت‌های متمادی در روز را می‌خوابند، عادت غلطی که متاسفانه این روز‌ها در میان شهرنشین‌ها باب شده است و یکی از دلایل اصلی در کندی ذهن و کاهش توان مغزی به حساب می‌آید.

خواب بین الطلوعین و خواب زمان غروب به شدت مغز را سرد می‌کند. روستایی‌ها کمتر آلزایمر می‌گیرند. چون علاوه بر سبک تغذیه درست، عادت دارند شب‌ها زود بخوابند و صبح‌ها قبل از روشن شدن هوا بیدار می‌شوند و به کار و فعالیت می‌پردازند، در نتیجه مغزشان به این راحتی‌ها از کار نمی‌افتد.» پس اگر جوان، میانسال یا سالمند هستید و خواب به موقع ندارید، این عادت غلط را تغییر دهید تا از ابتلا به بیماری آلزایمر در امان بمانید.

*ارتباط استرس و اضطراب و آلزایمر/ عبادت کنید تا آلزایمر نگیرید

استرس، جزو جدانشدنی زندگی ما شده است، فکر و خیال و غصه هم همین طور. می‌دانید از نظر طب سنتی همه این استرس‌ها و فکر و خیال‌ها سودای بدن را افزایش می‌دهد؟ سودا هم مغز را سرد می‌کند. دکتر ابراهیمی به نکته جالبی در گرم شدن مغز اشاره می‌کند و می‌گوید: «جالب است بدانید عبادت با تضرع، به گرم شدن مغز کمک می‌کند و در پیشگیری از ابتلا به آلزایمر تاثیرگزار است.»

*از مغزتان کار بکشید

دکتر ابراهیمی داشتن فعالیت ذهنی مثل کتاب خواندن، حفظ کردن، جدول حل کردن و در یک کلام کار کشیدن از مغز را جزو توصیه‌های مهم به افرادی که پا به سن گذاشته‌اند می‌داند. البته یک هشدار هم به خانواده فردی که دچار آلزایمر شده است می‌دهد و می‌گوید: «به هیچ وجه اقدام به درمان خودسرانه نکنید و هر چه زودتربیمار را برای درمان به کلینیک‌های معتبر طب سنتی ببرید تا اقدامات لازم درمانی توسط پزشک برایشان انجام شود.»

*نسخه ائمه برای پیشگیری از آلزایمر / قرائت قرآن، عسل و کندر تجویز پیامبر برای پیشگیری از آلزایمر

احادیث و روایت‌های بسیاری از بزرگان دین در خصوص بیماری‌های حافظه و تقویت حافظه وجود دارد که عمل به آن‌ها می‌تواند ما را از ابتلا به آلزایمر نجات دهد. به این توصیه‌ها عمل کنید. بیشترین روایت‌ها در این زمینه توسط رسول گرامی اسلام در منابع و کتب دینی معتبر وجود دارد که به بعضی از آن‌ها اشاره می‌شود. پیامبر اکرم (ص): هر کس ناشتا به خوردن مویز مداومت کند، فهم و حافظه و ذهن، روزی او می‌شود و از بلغم وی کاسته می‌شود/ به بخورید چرا که ذهن را افزون می‌کند/ بر شما باد کندر، چرا که عقل را افزون می‌کند و ذهن را ذکاوت می‌دهد/ هر کس حافظه می‌خواهد، عسل بخورد/ کرفس انسداد‌ها را می‌گشاید، دل را طراوت می‌دهد، حافظه می‌آورد و دیوانگی، جذام و پیسی را دور می‌کند/ حجامت عقل را افزون می‌کند و بر قدرت حافظه می‌افزاید/ سه چیز حافظه را افزون می‌کند و بلغم را از میان می‌برد، قرائت قرآن، عسل و کندر. ائمه معصوم هم در روایت‌های مختلفی مسلمانان را به خوردن مواد غذایی توصیه کرده‌اند که مانع فراموشی و آلزایمر می‌شوند. امام صادق (ع) فرموده‌اند: روغن بنفشه مغز را نیرو می‌بخشد. امام کاظم (ع) فرموده‌اند: سداب، عقل را افزون می‌کند. امام رضا (ع) نیز در حدیثی به خوردن چغندر توصیه کرده‌اند: چغندر بخورید چرا که عقل را استحکام می‌بخشد و خون را تصفیه می‌کند. امام صادق (ع) فرموده‌اند: انار را با پیه آن بخورید، چرا که معده را می‌پالاید و ذهن را افزون می‌کند.»

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.