×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

پنجمین کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس :

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با  اشاره به ظرفیت هماهنگی موجود در این معاونت وزارت کشور برای  ایجاد و ارتقای هماهنگی و همفکری در اجرای برنامه ها و پروژه های ملی و منطقه ای از آمادگی وزارت کشور برای ایجاد هم افزایی و هماهنگی حداکثری و موثر بین دستگاهی به منظور ساماندهی موثر و مطلوب سواحل و جزایر جنوب و منطقه مکران و نظارت بر اجرای برنامه ها و پروژه ها در چارچوب رعایت اسناد بالادستی ملی و استانی و آمایش سرزمین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور ، مهدی جمالی نژاد که در پنجمین کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس در تهران سخن می گفت، با اشاره به ضرورت اصلاح نظام شهری و روستایی کشور در راستای توزیع متوازن جمعیت، ظرفیت بزرگ و ویژگی های متنوع جزایر کشورمان در خلیج فارس را برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر طرح های مختلفی به منظور توسعه همه جانبه و رونق اقتصادی منطقه، ایجاد و توسعه زیرساخت های عمرانی؛ زمینه افزایش حضور هموطنان، سرمایه گذاران و گردشگران در این جزایر را فراهم کرده است ولی این عرصه همچنان دارای فضاهای مختلفی برای کار و سرمایه گذاری است و وزارت کشور در حیطه وظایف و اختیارات خود و توجه به ضرورت حفظ محیط زیست و قوانین بالادستی، آماده ایجاد هم افزایی بین دستگاهی می باشد.



 وی در ادامه به نقش و جایگاه سند آمایش سرزمین در برنامه‌ریزی کلان کشور  با تاکید بر انتقال صنایع آب بر سواحل جنوب اشاره کرد و با بیان اینکه یکی از موارد مهم در تدوین این سند، انتقال صنایع آب‌بری نظیر صنعت فولاد به سواحل جنوبی کشور است، به مفاهیم مختلف آمایش اشاره نمود وگفت: آمایش در زبان ساده آشتی و مهرورزی با سرزمین مادری، ایجاد تعادل در منابع و مصارف، عدالت سرزمینی و تأکید بر اصل ملی بودن و پرهیز از نگاه بخشی و جناحی و سیاسی است که در برنامه های توسعه ای به اهمیت و ضرورت آمایش سرزمین و نقش و جایگاه آن در نظام برنامه ‌ریزی تاکیدات زیادی شده است.



معاون عمرانی وزیر کشور ادامه داد: آنچه که در سند ملی آمایش سرزمین دیده شده انتقال صنایع آب بر و برخی صنایع دیگر به سواحل جنوبی کشور است و البته اگر هم صنایع موجود منتقل نشوند، دیگر طرح های توسعه ای در مناطق مرکزی و کویری متوقف خواهد شد. یعنی احداث صنایع جدید در مناطق جنوبی خواهد بود. سند آمایش به ما این را می‌گوید که مبتنی بر ظرفیت‌های طبیعی و داشته‌های سرزمین، پراکندگی جمعیت در کشور چگونه باشد؟ در چه مکان‌هایی باید چه فعالیت‌هایی را انجام داد و در چه مکان هایی چه فعالیت ‌هایی نباید مستقر شوند؟ در کجا نباید سکونتگاه جدید ایجاد کنیم؟ و با رعایت ضوابط و سیاست ‌ها به کدام جایگاه آرمانی دست پیدا خواهیم نمود؟



وی به موقعیت شهر چابهار بر اساس متن سند آمایش سرزمین به عنوان ورودی کشور از اقیانوس هند اشاره نمود و گفت: شهرستان چابهار در جغرافیای سیاسی کشور بلکه جهان، دارای نقش مهم و حساسی است، حدود ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی در دریای پارس دارد و خلیج چابهار از یک موقعیت استثنایی در خارج از تنگه هرمز و در دهانه اقیانوس هند برخوردار است و دولت نیز برنامه هایی با ابعاد اقتصادی، فرهنگی و رفع محرومیت را نیز در این ناحیه به اجرا گذاشته است.



 جمالی نژاد همچنین به برنامه ایجاد شهر جدید مکران اشاره نمود و گفت:  شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۲ مهر ۱۴۰۰ موضوع مکانیابی شهر جدید در غرب شهرستان جاسک در شرق روستای گاوبندی  به مساحت ۳۵۰۰ هکتار و جمیعت‌پذیری ۲۰۰ هزار نفر مورد بررسی قرار داد و با توجه به بررسی های مختلف صورت گرفته، در راستای سیاست‌های کلان آمایشی کشور مبنی بر افزایش استقرار جمعیت در سواحل مکران و همسو با برنامه‌های مصوب استقرار صنایع عظیم انرژی‌بر در غرب جاسک، مکانیابی مصوب مرجع استانی مبنی بر احداث شهر جدید در شهرستان جاسک را که از میان ۷ گزینه در سطح شهرستان جاسک انتخاب شده است را واجد بیشترین نقاط قوت در محورهای محیطی و جغرافیایی- کالبدی- اقتصادی و اجتماعی- محیط دریایی و پدافند غیرعامل می‌داند.



 معاون عمرانی وزیر کشور سپس به موضوع ساماندهی سواحل جنوب و منطقه مکران بر اساس فرمان مقام معظم رهبری اشاره نمود و گفت: یکی از مهمترین قابلیت های این منطقه، مجاورت آن با آبهای آزاد بین المللی در سرتاسر مرز جنوبی، همسایگی مستقیم با کشورهای پاکستان و افغانستان و به طور غیرمستقیم با کشورهای آسیای مرکزی، از طریق ترکمنستان است که یک راه غیرقابل چشم پوشی برای این کشورهای محصور در خشکی، به جز پاکستان، به دریاهای آزاد محسوب میشود.



 جمالی نژاد اضافه کرد: استان سیستان و بلوچستان در مسیر دو کریدور از سه کریدور ترانزیتی بزرگ دنیا قرار دارد. این امر، منطقه مکران را به عنوان محور ترانزیتی طرح توسعه جنوب شرق مطرح می کند. در سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه کشور نیز توجه ویژه به توسعه سواحل مکران مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفته است و تمام سازمانها و وزارتخانه های کشور موظف اند همکاریهای لازم برای این مهم را در برنامه ششم توسعه کشور به کار بگیرند و وزارت کشور نیز با توجه به ظرفیتهای خود آماده ایجاد هم افزایی و هماهنگی حداکثری و موثر بین دستگاهی به منظور ساماندهی موثر و مطلوب منطقه مکران در چارچوب رعایت اسناد بالادستی ملی و استانی و اجرای برنامه ریزی ها و سیاستگذاری و اجرایی شدن و نظارت بر برنامه های کلان و پروژه ها می باشد
 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.