×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

مشکلات آبرسانی هرمزگان با کمبود اعتبار به روستاها حل نمی شود

به گزارش روستانیوز به نقل از مهر، مهدی دوستی در نشست بررسی مشکلات و برنامه ریزی برای آبرسانی به مناطق روستایی و شهری هرمزگان با بیان اینکه با رویه اعتبارات تخصیصی به حوزه آب در استان، مشکلات آبرسانی به مناطق روستایی حل نخواهد شد، اظهار کرد: حل مشکلات حوزه آب نیازمند کار جهادی و ارائه برنامه مدون است.

وی افزود: برنامه ریزی اولیه باید بر مبنای پهنه بندی اعتباری، کیفی و جمعیتی صورت بگیرد که امکان واگذاری بخش اجرایی پروژه های آبرسانی به دستگاه های اجرایی، نهادها، صنایع و خیران وجود داشته باشد.

استاندار هرمزگان گفت: همه این اقدام های عملیاتی و پروژه ها با مدیریت و نظارت فنی آبفای هرمزگان و ذیل قرارگاه قمر بنی هاشم (ع) تعریف خواهد شد اما مجریان پروژه ها به صورت مستقل عمل خواهند کرد.

دوستی با بیان اینکه آبرسانی به مناطق شهری و روستایی هرمزگان نیازمند هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار است، افزود: اجرا و تکمیل پروژه های آبرسانی نیازمند شش هزار میلیارد تومان اعتبار دولتی و یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی برای احداث آب شیرین کن ها است.

وی ادامه داد: جذب و تخصیص این حجم از اعتبار دولتی در عمل غیرممکن است اما با رایزنی هایی که انجام شده و در شرف انجام است، بهره گیری از منابع اعتباری دیگر نهادها و کمک خیران در دستور کار قرار دارد.

استاندار هرمزگان اظهار کرد: بر اساس طرح اولیه، به دنبال این هستیم که خط انتقال، ایستگاه پمپاژ و تاسیسات اصلی را با کمک منابع دولتی تامین و اجرای شبکه داخلی که هزینه کمتری به نسبت سایر اجزای پروژه دارد را به دیگر نهادها و خیرانی که تمایل دارند در این حوزه مشارکت کنند واگذار کنیم.

دوستی اضافه کرد: هم اکنون نزدیک به ۵۰۰ روستا در هرمزگان نیازمند ارتقاء زیرساخت ها برای پایداری شبکه آب هستند که به این منظور باید ۸۷۰ لیتر بر ثانیه منابع آب جدید از محل احداث آب شیرین کن ها و یا حفر چاه جدید تامین شود.

وی با اشاره به سرانه ۳میلیون تومانی برای آبرسانی به ازای هر نفر، خاطرنشان کرد: هم اکنون ۹۶ درصد جمعیت روستاهای هرمزگان از آب آشامیدنی بهره مند هستند اما تنها ۵۵ درصد جمعیت روستایی استان به صورت ۲۴ ساعته و در تمام ساعات شبانه روز از نعمت آب برخوردارند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.