×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

طرح سمن سراها به زودی نهایی می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، دومین جلسه از سلسله نشست‌های هم اندیشی نمایندگان سمن‌ها با سرپرست ستاد سمن‌های تهران این بار در با حضور نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه‌های اجتماعی برگزار شد.

در این نشست که نماینده حدود ۵۶ سمن فعال در حوزه اجتماعی از جمله سمن‌های فعال در حوزه معلولان، کودکان کار، زنان، حمایت از اقشار آسیب پذیر، اعتیاد، محیط زیست و … برگزار شد، نمایندگان این سمن‌ها به بیان دغدغه‌های خود پرداختند.

در سخنان نمایندگان سمن‌ها مشخص شد که مهمترین دغدغه آنها موضوع حمایت‌های معنوی از فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد و به طور خاص حمایت از این سمن‌ها در مقابل قوانین دست و پا گیر داخلی دستگاه‌های مختلف است.

همچنین دغدغه دیگر این سازمان‌های مردم نهاد مشکل ساماندهی جا و مکانی جهت فعالیت است. اما نکته مهم در صحبت‌های آنان ذکر این نکته بود که همگی برای کمک به مدیریت شهری آماده هستند و نگاه مالی در این موضوع وجود ندارد.

در همین زمینه سید احمد علوی، سرپرست ستاد سمن‌های شهر تهران با استقبال از این طرز تفکر گفت: سمن‌ها می‌توانند بسیاری از طرح‌ها را با حداقل بودجه اجرایی کنند، به طور مثال آنها طرحی را با ۱۰ میلیون تومان جمع می‌کنند اما همین طرح در سازمان‌ها و نهادهای رسمی با ۵۰ میلیون تومان هم جمع نمی‌شود.

وی ضمن تسلیت درگذشت مه لقا ملاح، از قدیمی‌ترین فعالان حوزه محیط زیست که با حدود ۱۰۵ سال سن مسن‌ترین عضو سمن‌ها به شمار می‌رفت، خطاب به نمایندگان سمن‌های فعال در حوزه اجتماعی با بیان اینکه بزودی کارگروه‌ها و کمیته‌های تخصصی در هر حوزه با حضور این سمن‌ها شکل می‌گیرد گفت: برای آغاز تعامل سازنده و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر (سمن‌ها و ستاد) لازم است که برنامه‌های خود را در بستر واقعیت تنظیم کنیم.

سرپرست ستاد سمن‌های شهر تهران افزود: می دانم که برخی قوانین را نمی‌پسندید اما باید قبول کنیم که این قوانین هستند، بنابراین باید با واقعیت‌ها کنار بیاییم و آنها را بپذیریم. زمانی که واقعیت را پذیرفتیم، می‌توانیم سر یک میز نشسته و در مورد نحوه اجرای طرح‌ها و برنامه گفتگو کنیم.

علوی هدف از ایجاد ستاد سمن‌ها را تسهیل گری فعالیت سمن‌ها و حمایت معنوی از آنها عنوان کرد و یادآور شد: می دانم که همه شما مشکل جا و مکان برای استقرار هسته مرکزی سمن را دارید اما متاسفانه مصوبه‌ای در شورای قبل به تصویب رسید مبنی بر اینکه هرگونه واگذاری املاک شهرداری به غیر باید در صحن شورا به رای گیری گذاشته شود. این موضوع دست و بال شهرداران مناطق را بسته و آنها برای اینکه بتوانند یک اتاق در اختیار شما بگذارند مجبور به تهیه لایحه و رای اعضای شورای شهر دارند.

وی با نوید این موضوع که طرح سمن سراها به زودی نهایی می‌شود گفت: یکی از کارهای خوبی که در گذشته انجام شده است همین طرح سمن سراها است که از نظر من تنها یک ایراد دارد که با بر طرف سازی آن می‌تواند اجرایی شود.

این عضو شورای شهر تهران در مورد ایراد طرح سمن سراها گفت: فکر می‌کنم که در طرح موجود باید به طور دقیق ذکر شود که قرار است در سمن سراها چه رخ دهد و انتظار ما چیست. در این صورت است که حرف و حدیثی پشت سر فعالیت سمن سراها نخواهد بود و شما هم از مشکل جا و مکان رها می‌شوید.

علوی با اشاره به بازدیدهایی که طی دوره چند ماهه فعالیت خود در شورا داشته گفت: در یکی از همین بازدیدها بود که پیشنهاد کردم موضوع نظارت بر اجرای طرح‌ها مانند طرح مناسب سازی معابر و اماکن برای معلولان را به خود سمن‌های فعال در این حوزه بسپاریم، این افراد نگاه کاربردی و تخصصی به موضوعات دارند و چیزهایی را می‌بینند که نظر من عضو را جلب نمی‌کند.

وی تاکید کرد: این سمن‌ها در تصمیم گیری، اجرا و نظارت چنین پروژه‌هایی نقش داشته باشند را حتماً پیگیری می‌کنیم. نگاه ما به سمن‌ها استفاده از قدرت اجرا و تخصص است و قطعاً همین موضوع موجب افزایش کیفیت زندگی شهروندان می‌شود.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.