×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

۸۰۰ هکتار به بافت فرسوده تهران الحاق شد

به گزارش خبرگزاری مهر، کاوه علی اکبری مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران از تأیید الحاق ۸۰۰ هکتار، شامل هفتاد هزار پلاک، به بافت فرسوده شهر تهران در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران خبر داد.

وی با اعلام این خبر افزود: در فرآیند تهیه طرح جامع شهر تهران (مصوب سال ۱۳۸۶) و با توجه به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مبنی بر تعیین سه شاخص ریزدانگی، ناپایداری و نفوذ ناپذیری برای شناسایی محدوده بافت‌های فرسوده در شهرها، ۳۲۶۸ هکتار به عنوان محدوده بافت فرسوده در شهر تهران شناسایی و تاکنون این محدوده‌ها ملاک عمل شهرداری و دولت، جهت اعطای تسهیلات و مشوق‌های نوسازی شهر تهران بوده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران بیان کرد که طی سال‌های گذشته، مراجعات و مکاتبات متعددی ناظر بر عدم قرارگیری برخی بلوک‌های حائز سه شاخص یاد شده در زمره بلوک‌های مصوب، از سوی شهروندان و مراجع رسمی از جمله شهرداری‌های مناطق ۲۲ گانه و شورای اسلامی شهر تهران به این سازمان صورت گرفت و نتیجه بررسی کارشناسان، به برخی از اعتراضات شهروندان صحه گذاشت. بنابراین و بر اساس جمع بندی نهایی، سازمان نوسازی شهر تهران بر آن شد تا الحاق محدوده‌هایی به بافت فرسوده مصوب شهر تهران را در دستور کار قرار دهد.

علی اکبری توضیح داد: اشکالات وارد بر نقشه مصوب بافت‌های فرسوده، عمدتاً ریشه در عدم کفایت اطلاعات پایه در زمان شناسایی محدوده‌های فرسوده و یا ایرادات تحلیلی (ناشی از تفاسیر کارشناسی متفاوت در نحوه اعمال شاخص‌های سه گانه) داشته است که سبب شده محدوده‌هایی از بافت‌های شهری، با وجود دارا بودن سه شرط مصوب، به عنوان بافت فرسوده شناسایی نشوند و ساکنان این محدوده‌ها، از تسهیلات و مشوق‌های ویژه بافت فرسوده محروم بمانند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران عنوان کرد: پس از فرآیند شناسایی و استخراج محدوده‌های الحاقی به بافت فرسوده در سازمان نوسازی شهر تهران، این موضوع با هماهنگی‌ها و جلسات متعدد برگزار شده در کمیسیون ماده ۵ و سپس در شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید که ساکنان و مالکان این محدوده‌ها می‌توانند همانند سایر مالکان پلاک‌های فرسوده از تسهیلات و تشویقات مقرر شده برای نوسازی برخوردار شوند.

علی اکبری عنوان کرد که این مصوبه حتماً تأثیر مناسبی بر افزایش سرعت نوسازی در این محدوده‌ها خواهد داشت.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.