×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

خرید تجهیزات جدید از جمله، باران سنج و سد سنج برای سازمان مدیریت بحران

به گزارش شهر، رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان  پیشگری و مدیریت بحران شهر تهران، در هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران به ارائه گزارش عملکرد از این سازمان پرداخت. 

او در ابتدای این جلسه گفت: شهر تهران دارای مخاطرات طبیعی بسیاری مانند زلرله، فرو نشست، سیل و… است. میزان خطر این بلایا به گونه ای است که از نظر سازمان مدیریت بحران، دیگر ساختمان پلاسکو، بحران خوانده نمی شود بلکه فقط حادثه است. 

او درخصوص بودجه سازمان مدیریت بحران بیان کرد: ارزش بودجه سازمان مدیریت بحران از سال ۸۸ تا ۹۳ مناسب بود که در حال حاضر بودجه قبلی به یک پنجم رسیده است. 

کرمی محمدی عنوان کرد: مدیریت بحران باید برمبنای تحلیل داده ها باشد، تا پیش بینی و هشدار  ها پیش از وقوع مخاطرات داده شود. 

او با اشاره به تجهیزات سازمان مدیریت بحران ذکر کرد: تجهیزات بسیاری نظیر، باران سنج، سد سنج و … برای سازمان مدیریت بحران خردیداری شده است. مخاطراتی که  در شهر تهران با آن مواجه هستیم نیاز به رصد دارد، که این رصد با استفاده از سامانه هایی نظیر هشدار سریع زلزله، تخمین خسارت و … است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: تجهیزات زیرساختی دیگری مانند دکل های خود ایستا،۶ کواد کوپتر خریداری شد. همچنین تابلوهای هشدار هواشناسی جهت جلوگیری از بروز حوادث در مبادی کوهستانی نصب شد. تابلوهای راهنمایی اضطرای در شهر معرفی شد. دستگاه تولید ماسک بهداشتی خریداری و تجهیز شد، که این دستگاه برای بحران هایی مانند زلزله که می‌تواند موجب اپیدمی شود، قطعا به کار خواهد.

کرمی محمدی با اشاره به تغییر ساختار تشکیلاتی سازمان مدیریت بحران عنوان کرد: بخش پایش و رصد به سازمان اضافه شده که حائز اهمیت است و به زودی چارت جدید ابلاغ خواهد شد.

او درخصوص پایگاه های مدیریت بحران گفت: ۱۰۳ پایگاه بحران ساخته شده که در اختیار شهرداری تهران است. همچین ۸ پایگاه دیگر در حال آماده سازی است که در صورت تزریق بودجه به بهره برداری خواهد رسید.

کرمی محمدی با اشاره به انجام مطالعات توسط دانشگاه صنعتی شریف درباره مخاطرات شهر تهران توضیح داد: مدل سازی ریسک لحظه ای ساختمان ها از مطالعات و بررسی های این دانشگاه است.

او ادامه داد: دانشکاه تربیت مدرس نیز مطالعات خوبی در حوزه بحران و مقاوم سازی در شهر داشته که این مطالعات و بررسی ها نشان می دهد در هر کدام از مناطق زلزله ای که مورد انتظار است اتفاق می افتد. 

به گفته کرمی‌ محمدی؛ پس از وقوع زلزله حدود ۶۰ درصد سازه ها در همه مناطق دچار آسیب می شوند که اگر مقاوم سازی انجام شود این آمار به ۲۰ درصد خواهد رسید.

او درباره تلفات و مصدومیت های پس از زلزله در مناطق تهران اینگونه گفت: مناطق ۱ تا ۵ باتوجه به ساخت و ساز، بلند مرتبه سازی و گسل ها تلفات بیشتری خواهند داشت.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: سامانه پایش و پیش بینی زلرله و سامانه مانیتورینگ ایستگاه های بادسنج در ‌این دوره ایجاد شد که با استفاده از داده های این سامانه ها می توان از بحران ها جلوگیری کرد.

او ادامه داد: مطالعات دیگر دانشگاه شهید بهشتی در حوزه بحران نشان‌ می دهد که هر محله تهران با چه مشکلاتی مواجه است تا این مسائل به هر منطقه ابلاغ شود.

کرمی‌محمدی درباره بافت فرسوده در شهر تهران گفت: بافت فرسوده در شهر تهران ۳ هزار ۲۶۸ هکتار است، که در صورت نوسازی بافت فرسوده این آمار کاهش پیدا خواهد کرد.

او درخصوص صدور پروانه های بهسازی لرزه ای بیان کرد: تدوین فرآیند صدور پروانه بهسازی لرزه ای نسبی به کمک معاونت شهرسازی و معماری تدوین شد و به شهرداری ها ابلاغ شد.

او با اشاره به سامانه هشدار سریع زلزله ذکر کرد: این سامانه مردم را نجات خواهد داد که دانشگاه فردوسی مشهد دارد این سامانه را پیگیری می کند.

کرمی ادامه داد: سنسورهای هشدار سریع زلزله اطراف تهران نصب شده است. همچنین سامانه تخمین خسارت علاوه برخارج شهر در داخل شهر نیز نصب شده است. این سامانه بعد از ۵ دقیقه حدود ۷۰‌ گزارش را به دست سازمان مدیریت بحران برای تعیین وضعیت بعد از زلزله می رساند.

او به سامانه آنلاین پایش حرکات پوسته زمین اشاره کرد و گفت:  این سامانه برای موادی مانند فردنشست زمین به کار خواهد آمد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از استقرار ۵۶ پایگاه های اورژانش در شهر تهران خبر داد و افزود: این پایگاه ها زمان حضور اورژانش در محل حادثه را از ۴۵ دقیقه به ۱۵ دقیقه کاهش داد.

او ادامه داد: همکاری بخشی از نیروهای داوطلب بحران در فرآیند واکسیناسیون از اتفاقات مهم دوران کرونا است.

به گفته کرمی‌ محمدی؛ اجرای سامانه طرح ملی مدرسه آماده در ۱۱ کلانشهر، پخش برنامه رادیویی شهر آماده، پخش برنامه های تلویزیونی شهر آماده و مقدمات تهیه فیلم‌نامه سینمایی برای زلرله تهران از دیگر اقدامات سازمان مدیریت بحران است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران  از اقدامات سازمان مدیریت بحران در دوران کرونا گفت: از هفته اول شیوع ویروس کرونا ستاد مقابله با کرونا با ۴ کارگروه تشکیل شد، که شامل کار گروه پسماند و تدفین، کارگروه فرهنگ سازی و مشارکت های مردمی، کارگروه تامین و توزیع اقلام و ارزاق عمومی، کارگروه اطلاع رسانی و کارگروه بودجه و پشتیبانی است.

او اضافه کرد: ضدعفونی شهر، ذخیره سازی اقلام عمومی و مدیریتی، پسماند و مدیریت تدفین متوفیان با رعایت پروتکل های بهداشتی ، تعطیلی مراکز تجمعی پرخطر مطابق با دستور های ابلاغی، مشارکت فعال در طرح شهید سلیمانی و … از اقدامات عملیاتی سازمان مدیریت بحران بوده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.