×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افتتاح دو پروژه مهم شبکه مدیریت سیلاب تا پایان اردیبهشت

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی شرکت خاکریزآب، حبیب پوش پارس، مدیرعامل این شرکت با اعلام خبر فوق، افزود: توسعه شبکه اصلی مدیریت سیلاب، رفع گلوگاه های سیلابی و ایمن سازی و بهسازی رودخانه های شهری یکی از مهمترین اقدامات زیر بنایی در مسیر افزایش تاب آوری شهر و توسعه پایدار به شمار می آید که با توجه به رویکرد اصولی شورای شهر و تدابیر شهردار تهران در ماده ۶۰ و ۸۴ برنامه ۵ ساله سوم توسعه شهر تهران پیش بینی و در حال اجرا است.

او با اشاره به مشکلات آب گرفتگی و مخاطرات وقوع سیلاب در میدان آزادی در سال های گذشته یادآور شد: میدان آزادی در مرز مناطق ۲ و ۵ و ۹ بدلیل عدم وجود شبکه اصلی مدیریت آب های سطحی و هدایت سیلاب، همواره در سالیان گذشته دچار مشکلات عدیده آبگرفتگی در زمان وقوع بارندگی بوده است.

پوش پارس گفت: در این راستا در فرایند عملیاتی کردن طرح جامع مدیریت آبهای سطحی و طرح ابلاغی توسط سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، عملیات احداث شبکه مذکور به صورت لوله گذاری و لوله رانی با تکنولوژی pipe jacking به اقطار ۱۴۰۰ و ۱۶۰۰ میلی متر در عمق ۹ تا ۱۳ متری از بزرگراه جناح تا حاشیه میدان آزادی در دستور کار شرکت خاکریزآب قرار گرفت که اکنون آماده بهره برداری است.

مدیرعامل شرکت خاکریزآب با تاکید بر اهمیت اتخاذ تدابیر جهت رفع گلوگاه های سیلابی موضعی در عبور رودخانه ها از تقاطع با پل های بزرگراهی افزود: رژیم جریان دائمی و پتانسیل بالای جریان های واریزه ای، دو ویژگی بارز رودخانه کن محسوب می شود. به طوریکه شیب تند و رسوبات درشت دانه سرشاخه های مشرف به آن، رخداد جریان واریزه ای در این رودخانه را تشدید کرده است.

او ادامه داد: از دیگر موارد حائز اهمیت وجود گلوگاه های سیلابی موضعی مانند پل اتوبان تهران کرج، با عبور از روی این رودخانه ها است که این تنگ شدگی های موضعی و تغییرات انجام شده در بستر رودخانه موجب افزایش سرعت جریان، فرسایش و تخریب کف خصوصا در پایین دست پل ها شده است.

مدیرعامل شرکت خاکریزآب گفت: لذا اجرای طرح رفع گلوگاه سیلابی و بهسازی رودخانه کن در محدوده اتوبان تهران کرج در مرز مناطق ۵ و ۲۱ بر اساس طرح ابلاغی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران در دستورکار این شرکت قرار گرفت که اکنون آماده افتتاح و بهره برداری است.

پوش پارس در پایان گفت: علاوه بر افتتاح دو پروژه مذکور در ماه جاری، دیگر پروژه های در دست اقدام مطابق سند طرح جامع مدیریت آب های سطحی شهر تهران نیز طی ماه های آتی افتتاح و بهره برداری می‌شوند.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.