×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

شورای شهر پایتخت در حال دور شدن از اصول خود است

به گزارش خبرنگار مهر، محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با توضیح درباره باغ بودن یا نبودن ملکی گفت: این ملک زمینی محصور و مشجر با بنای احداثی است. در سال ۹۰ نظر کمیسیون مبنی بر باغ بودن این ملک است و حد نصاب درختان ۴۰ عدد بوده و ۳۷ درصد سطح اشغال موجود نیز دارد. نظر کمیسیون شهرسازی و معماری با توجه به اینکه در سند قید زمین مشجر آمده، اما با ۲۹ درخت حد نصاب درختان را ندارد.

سپس زهرا صدراعظم نوری عضور شورای شهر درباره این ملک گفت: اینقدر بر روی حد نصاب درختان تاکید نکنید چراکه این تاکید منجر به ایجاد ای ین نامه‌ای در شورای عالی استان‌ها شده که فاتحه تمامی باغ‌های شهر خوانده خواهد شد.

حسن خلیل آبادی رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران نیز ابراز داشت: ملاک عمل ما قانون شورای عالی استان‌ها است. آیا ما دنبال وضع موجودیم یا به دنبال انتقام گرفتن از مالکین قبلی املاک هستیم. باید واقع نگر باشیم، وقتی ملکی در حال حاضر درخت و فضای سبز ندارد نباید باغ محسوب شود.

در ادامه ابراهیم امینی نایب رئیس شورای شهر بیان کرد: شورای عالی استان‌ها آئین نامه اجرای قانون حفظ فضای سبز را اصلاح و ابلاغ کرده است و باید از این پس بر اساس این قانون درباره باغات تصمیم گیری شود. هیت تطبیق مجلس می‌تواند جلوی اجرای آئین نامه‌های مخالف قانون را بگیرد اما این امر مانع اجرای آئین نامه نمی‌شود.

سپس نوری گفت: محیط بن درختان این ملک ۲۰۰ متر است و مشخص است که این ملک باغ است.

در نهایت این پلاک ثبتی با ۱۵ رأی موافق به عنوان باغ محسوب شد.

سپس سالاری درباره پلاک ثبتی دیگری توضیح داد: کاربری قدیم این ملک مسکونی است و نظر کمیسیون ماده ۷ در سال ۶۸ با ۶۲ اصله درخت سبز و خشک غیر باغ بوده است. اما این ملک طی سال‌های گذشته با ۷۲ اصله درخت باغ محسوب شده، ۱۴۲۸ متر در هم کف سطح اشغال دارد و دارای پروانه ساختمانی سال ۳۹ است. نظر کمیسیون معماری با توجه به اینکه سند ملک در سال ۱۳۴۰ مفرض از یک قطعه باغ بوده، مبنی بر باغ بودن این ملک است.

در ادامه امینی تصریح کرد: سال ۶۸ کمیسیون ماده ۷ این ملک را باغ اعلام کرده و سند تک برگ آن نیز عرصه و اعیان و حد نصاب درختان نیز ۱۵۷ درخت است. ما یا باید آئین نامه اجرایی شورای عالی استان‌ها را اجرا کنیم یا باید این موارد را مراعا بگذاریم.

محسن هاشمی نیز در پاسخ به امینی گفت: مشکل من با همین مراعا گذاشتن است.

امینی نیز در پاسخ به وی گفت: کار شما غیر قانونی است.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر در موافقت با سالاری عنوان کرد: آئین نامه جدید هنوز ابلاغ نشده است بلکه تنها نوشته و برای شهردار تهران فرستاده شده و هنوز برای شورا ابلاغ نشده است. بنابر این هنوز این آئین نامه برای ما جاری نیست. اما بر اساس آئین نامه پیشین، این ملک باغ است و بر اساس متن آئین نامه باید به آن رأی باغ می‌دادیم و خواهش دارم که همکاران بر اساس آئین نامه مصوب مبنی بر باغ بودن این زمین رأی بدهند.

باغ بودن این ملک با ۱۱ رأی موافق به تصویب رسید.

سپس سالاری با توضیح ملک دیگری گفت: این ملک دارای بیش از ۴۰۰ متر است که پس از اصلاح متراژ آن ۳۴۰ متر شده است. این ملک در حوالی ازگل با کاربری مسکونی است. نظر کمیسیون ماده ۷ باغ بوده و در سال ۹۸ با ۶ اصله درخت باز هم باغ بوده است. نظر کمیسیون معماری نیز مبنی بر باغ بودن این ملک است.

صدراعظم نوری درباره این ملک اظهار داشت: ملاک ما آن بندی از آئین نامه است که اگر سند مادر ملکی باغ باشد، آن ملک در صورت اصلاح نیز باغ خواهد بود.

در ادامه خلیل آبادی در مخالفت با باغ بودن این ملک گفت: بخشی از این ملک در خیابان است و بخش دیگر آن بنای ساختمانی است. این ملک تعریض شده و باغ بودن آن متعلق به ۶۵ سال پیش باغ بوده نه در زمان کنونی.

در نهایت این ملک با ۵ رأی به عنوان باغ تأیید نشد.

در ادامه سالاری درباره دو پلاک ثبتی دیگر توضیح داد: مساحت این املاک ۱۷۰۰ متر در میرداماد است. مشخصات سند نیز حاصل تجمیع دو پلاک ثبتی است. براساس رأی سال ۷۳ کمیسیون ماده ۷، این ملک با ۵۳ اصله درخت باغ اعلام شده است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر گفت: کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر درباره این پرونده نظری نداده است لذا رأی گیری درباره آن در صحن شورا با مشکل روبرو خواهد شد.

سپس صدراعظم نوری با مخالفت نسبت به طرح این ملک در شورای شهر عنوان کرد: چرا در اواخر دوره تا این حد تغییرات داریم. ما قرار است درباه یک پیشنهاد یا لایحه یا غیره رأی گیری کنیم. وقتی کمیسیون شهرسازی درباره ملک نظری ندارد، شورای شهر چه نظری می‌تواند ارائه کند؟ این پرونده در شورای شهر قابل طرح نیست.

رسولی نیز در این باره گفت: درباره این پرونده‌ها حقوق عامه و اشخاص مد نظر است. صاحب این ملک به بنده مراجعه و عریضه نوشته است. هر دو پلاک پروانه ساخت دارند. مالک وی مدعی است که ملک در حال حاضر به تلی از خاک و یک کارگاه تبدیل شده است. این ملک رأی کمیسیون ماده ۵ دارد در نتیحه باید بر باغ نبودن آن رأی داد.

وی تاکید کرد: ما باید درباره نظر کمیسیون نظر بدهیم و باید ابتدا کمیسیون معماری و شهرسازی نظر بدهد.

سپس هاشمی عنوان کرد: پس از سه و سال و اندی موضوعی پیش آمده که هیت رئیسه را در شرایط دشوار قرار داده لذا درخواست می‌کنم که اعضا به پیشنهاد بنده توجه کنند و یا منتظر نظر کمیسیون باشیم یا براساس نظر کمیسیون باغات تصمیم گیری کنیم. می‌توان به نظر کمیسیون باغات استناد کرد اما این امر موجب ایجاد بدعت بدی خواهد شد.

سالاری گفت: ما نظر خود را می‌دهیم اما موضوع حقوق مکتسبه وجود نیز دارد. اداره کل اجرایی شورای شهر نیز به باغ بودن این ملک رأی داده‌اند.

در ادامه صدراعظم نوری در موافقت با باغ بودن این ملک گفت: ما باید نوعیت ملک و نظر کمیسیون ماده ۵ را تفکیک کنیم. کار ما تعیین نوعیت است که به استناد حد نصاب و آرا داخل پرونده، این دو پلاک باغ هستند اما از سال ۹۳ مجوزی برای این ملک از کمیسیون ماده ۵ گرفته شده که اشکالی ندارد و امکان تمدید آن وجود دارد.

وی افزود: ما در حال نزدیک شدن به آخر دوره و دور شدن از اصول خود هستیم.

سپس رسولی خاطرنشان کرد: کمیسیون باغات باغ نبودن این ملک را تأیید کرده و به شهرداری منطقه ۳ نوشته‌اند که درختان موجود با اخذ جریمه از این ملک جابه جا شده‌اند. در متن رأی کمیسیون ماده ۵ نیز نوعیت غیر باغ بودن زمین تصریح شده است.

این ملک در نهایت با ۴ رأی به عنوان باغ تصویب نشد.

سالاری با توضیح درباره ملک دیگری گفت: این ملک با مساحت ۲ هزار متر در زعفرانیه، با کاربری مسکونی است. نظر کمیسیون ماده ۷ در دهه ۷۰ مبنی بر باغ نبودن بوده اما در سال ۹۸ باغ محسوب شده و ۷۴ اصله درخت دارد. نظر کمیسیون نیز با توجه به عدم حد نصاب درختان، مبنی بر باغ نبودن این ملک است.

در نهایت اعضای شورا به باغ نبودن این ملک رأی دادند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.