×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزایش ۵۰ درصدی ساخت همراه سرای بیماران در تهران

به گزارش خبرنگار شهر؛ کسی از یاد نمی برد که همراهان بیمارانی که از شهرستان آمده بودند و به دلیل نداشتن پول در کنار خیابان های نزدیک بیمارستان می خوابیدند. در سرما و گرما همراهان بیمار در خیابان می ماندند. طبق کمیسیون بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری در نهمین جلسه خود مقرر کرد که با توجه به اینکه تصمیم‌گیری شورای شهر درباره لایحه تعیین تکلیف املاک و اموال غیرمنقول به طول انجامیده است، موضوع واگذاری ۱۵ زمین و ملک متعلق به شهرداری برای ساخت بیمارستان، همراه‌سرا و دیگر موارد عام‌المنفعه که آماده ساخت و اقدام توسط خیرین هستند، به صورت جداگانه و با قید فوریت برای شورای شهر ارسال شود.

اما پیروز حناچی در آیین کلنگ زنی همراه سرای بیمارستان امام خمینی(ره) که شهرداری در کنار خیرین در فرآیند ساخت آن مشارکت دارد ابراز امیدورای کرد که این مجموعه بتواند برای سایر بیمارستان های دولتی نیز چنین همراه سراهایی بسازد.

پیروز حناچی شهردار تهران در حاشیه این کلنگ زنی گفت: در اطراف بیمارستان های دولتی به ویژه در فصول گرم سال شاهد چادر زدن همراهان بیمارانی هستیم که در بیمارستان های دولتی بستری شدند و این شرایط نامطلوبی را ایجاد می‌کند. خوشبختانه به کمک خیرین بزرگوار قرار شده است که همراه سرایی برای بیمارستان امام خمینی در این مکان ساخته شود و شهرداری هم به این پروژه کمک خواهد کرد البته امیدوارم که بتوانیم برای تمامی بیمارستان های دولتی چنین همراه سراهایی بسازیم.

کاهش آلام بیماران شهرستانی در تهران

در تاریخ ۸ آبان، پیروز حناچی، شهردار تهران در افتتاح همراه سرای مرکز طبی کودک (خانه عماد) در خیابان ارومیه از منطقه ۱۱ نیز گفت: کاری که معمولا مردم و خیرین انجام می دهند با اقدامات  دولت و سایر نهادها قابل مقایسه نیست اگر ما در  امور خیر این پشتوانه را داشته باشیم مطمئناً به گونه دیگری می توانیم به مردم خدمت رسانی کنیم.

شهردار تهران اضافه کرد:  یکی از این موارد بحث همراه سراهاست برای کسانی که مجبور می شوند در مدت های طولانی در بیمارستان ها حضور داشته باشند و نیاز به همراه دارند. دیگری همین نمونه است که برای بچه‌های پیوند مغز و استخوان انجام می‌شود که مجبورند در نزدیکی بیمارستان مدتی را اقامت کنند، همان درد بیماری برای این افراد کافی است و تمام تلاش این است که درد دیگری به دردهایشان اضافه نشود و این کمترین کاری است که از دست ما به عنوان مدیران شهری برمی‌آید. خداوند به  تلاش های خیر برکت می دهد. چون این تلاشها با نیت خیر است، هر قدمی که برداشته می شود قدم‌های دیگری را پشت سر خود خواهد داشت. در واقع  در رفتار خیرخواهانه برکت نهفته است و اگر مردم ببینند که بدون چشمداشت مادی، افرادی این کار را انجام می‌دهند مطمئناً این کار را تعقیب می کنند. در این زمینه از تجربیات دیگر  کشورها نیز می‌توان استفاده کرد. سازماندهی درست و سلامت در این امور بهترین تبلیغ برای گسترش این کارها است. نمونه‌های این موارد نیز کم نیست؛ از زنده یاد فیروزآبادی که بیمارستان ری را بنیان گذاشت تا کهریزک ها و موارد مشابه خیریه هایی که به آلام مردم می‌پردازند، نشان می‌دهد که  کارهای خیر  توسط مردم حمایت می شود.

شهردار تهران درباره حمایت و همکاری شهرداری با دانشگاه علوم پزشکی تهران، یادآور شد: نه ‌تنها در مورد دانشگاه علوم پزشکی تهران بلکه در رابطه با همه دانشگاههای علوم پزشکی که بیمارستان‌های مادر دولتی را زیر پوشش دارند به شهرداران سفارش کرده ایم که حمایت‌ها را قطع نکنند و به هر شکل ممکن به کمک کادر درمان بیایند و تلاش کنند که بخشی از این بار را بردارند. هم در داخل بیمارستان ها در تلاش هستیم و هم در سطح شهر چرا که بخشی از این اقدامات مربوط به حوزه های عمومی است که مردم در آنجا تردد می‌کنند.

ساخت همراه سراهای تهران در سال ۹۹ 

با جابجایی ملک هایی در خیابان های ایتالیا در منطقه ۶ و خیابان ارومیه در منطقه ۱۱ با همکاری سازمان املاک و مستغلات، همراه سرای مرکز طبی کودک در منطقه ۱۱ ایجاد شد. همراه‌سرای مرکز طبی کودک با نام «خانه عماد» که در خیابان ارومیه در منطقه ۱۱ شهرداری تهران و در نزدیکی بیمارستان امام خمینی (ره) افتتاح شد. این همراه ‌سرا محلی است برای برای اسکان خانوده ها و کودکانی که برای عمل پیوند مغز استخوان به تهران سفر می‌کنند.

با جلب حمایت خیرین برای احداث همراه‌سرا در محدوده مراکز درمانی منطقه ۶ نیز در دستور کار قرار گرفت. ۴ فضا برای راه‌اندازی همراه‌سرای بیماران بستری در بیمارستان‌های محدوده مرکزی تهران (منطقه ۶) مشخص کردیم که توسط خیرین آماده‌سازی می‌شود.

فعالیت همراه سرای فارابی با عنوان خانه مهربانی ایوار در محدوده شهری منطقه ۱۱ شروع شده است. خانه مهربانی ایوار در سه طبقه و ۶ اتاق میزبان بیش از ۲۰ نفر از همراهان بیمارانی است که برای درمان به تهران آمده اند و محلی برای اسکان موقت در شهر ندارند.

در همراه سراها تمامی خدمات این مرکز شامل اسکان و ارایه اتاق، تغذیه، رفت و آمد و خدمات بهداشتی کاملا رایگان است و با توجه به شیوع بیماری کرونا، این مرکز با رعایت همه جانبه پیمان های بهداشتی میزبان مراجعین است.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.