×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

لزوم جذب نیروهای داوطلب واکنش اضطراری

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا کرمی محمدی در نشست تقدیر از مسئولان منتخب خانه‌های دوام و ایمنی با بیان اینکه بر اساس استانداردهای بین المللی یک شهر زمانی تاب آور تلقی می‌شود که در ابعاد مختلف از جمله برنامه ریزی برای جلب مشارکت‌های مردمی و آموزش نیروهای داوطلب پیشرو باشد گفت: خانه‌های دوام و ایمنی، یکی از این تشکل‌های داوطلبانه مردمی است و فعالیت آنان باید به صورت جدی در محلات شهر تهران دنبال شود.

کرمی محمدی در این نشست با بیان اینکه آمادگی مردم حلقه اصلی مقابله با حوادث و سوانح است، گفت: اجرای برنامه‌های جامع در حوزه مدیریت بحران، کاهش ریسک، افزایش تاب‌آوری جوامع، آمادگی و ایمنی شهر و شهروندان، بدون مشارکت آگاهانه شهروندان امکان پذیر نیست.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همچنین در جریان نقطه نظرات و پیشنهادات مسئولان منتخب خانه‌های دوام و ایمنی سرای محلات شهر تهران قرار گرفت و ضمن تاکید بر رفع چالش‌های پیش روی و برآورد خواسته‌های مورد نیاز آنان گفت: برگزاری این نشست‌های مشترک و ارتباطات رو در رو می‌تواند در برنامه ریزی برای مدیریت بحران راهگشا باشد.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان مدیریت بحران شهر تهران نیز در این نشست گفت: میزان جذب داوطلب واکنش اضطراری محله افزایش یافته است چون به خاطر کرونا آموزش‌ها به صورت مجازی و در زمان شریعتی برگزار می‌شود.

حیدر کلهری با بیان اینکه خانه دوام و ایمنی، تشکلی مردمی و داوطلبانه در سرای محله است که در راستای تأکید و تمرکز هماهنگی‌ها در حوزه ارتقاء و حفظ آمادگی و ایمنی شهر و شهروندان در مواجهه با حوادث در سطح محله فعالیت می‌نماید، تصریح کرد: شهروندان علاقمند برای عضویت در خانه‌های دوام و ایمنی می‌توانند به ستادهای مدیریت بحران مناطق مراجعه و یا از طریق آدرس Tdmmo.tehran.ir به صورت مجازی ثبت نام کنند.

کلهری در خصوص آموزش‌هایی که در خانه‌های دوام و ایمنی ارائه می‌شود، گفت: محتوای آموزشی در ۸ بخش شامل مبانی مدیریت بحران، شناخت مخاطرات طبیعی و اقدامات لازم، حمایت‌های روانی در بحران، مبانی اطفاء حریق، فوریت‌های پزشکی، کارگاه تقویت دید مدیریت بحران، برنامه‌ریزی در خانواده برای شرایط اضطراری و مهارت‌های بقاء در شرایط اضطراری تهیه شده است.

وی در خصوص وظایف و مأموریت‌های خانه دوام و ایمنی گفت: مشارکت در تهیه برنامه‌های محلی در راستای اسناد بالادستی و ظرفیت‌های محلی، آموزش مستقیم و غیر مستقیم شهروندان محله، شناسایی مخاطرات و اقدامات اصولی در حوزه آمادگی و ایمنی محله و اطلاع رسانی به مراجع ذیربط از جمله این وظایف بشمار می‌آید.

در ادامه این نشست، هر یک از مسئولان منتخب خانه‌های دوام و ایمنی انگیزه خود از عضویت در خانه‌های دوام و ایمنی، تاثیر آموزش‌ها و چالش‌هایی که با آن روبرو هستند را بیان کردند و با تاکید بر کاربردی بودن آموزش‌های ارائه شده در خانه‌های دوام و ایمنی از جمله آموزش فوریت‌های پزشکی، اطفا حریق و… به بیان تجربیات شان در بکارگیری این آموزش‌ها در زندگی شخصی و همچنین انتقال آن به سایر اعضای خانواده، نزدیکان و همسایگان پرداختند.

در پایان این مراسم از مسئولین منتخب خانه‌های دوام ایمنی سرای محلات مناطق ۲۲ گانه شهر تهران که موفق به جذب بیش از ۱۰ داوطلب در محله خود و اجرای تمام مراحل و دوره‌های آموزشی برای آنان شده بودند، تقدیر و قدردانی شد. همچنین از برگزیده نهایی مسابقه مجازی شهر آماده که هر ماه در صفحه اینستاگرام شهر آماده برگزار می‌شود و فیلم منتخب پیشگیری از زلزله تقدیر و قدردانی شد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.