×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

۸۹۸ روستای سیستان و بلوچستان به شبکه آب شرب بهره مند شدند

به گزارش روستانیوز به نقل از ایسنا، علیرضا قاسمی ۲۲ شهریورماه تصریح کرد: در سیستان و بلوچستان ۵۸ درصد برداشت های آب برای شهرها و روستاها وابسته به منابع زیرزمینی است و از سوی دیگر ۴۲ درصد برداشت های آب وابسته به آب های سطحی است که عمده آن به هیرمند و آب های مرزی بر می گردد. استانی که از حیث منابع آبی فقیرترین استان کشور است با چالش‌های بسیاری برای تأمین آب پایدار روبروست به طوریکه بسیاری از روستاها دارای شبکه است اما در فصول گرم سال و با کاهش بارندگی‌های سالانه دچار تنش آبی می‌شوند.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۸ خدمات شرکت های آب و فاضلاب در حوزه شهری و روستایی مجزا بود، اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۹ با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود و تصمیماتی که در دولت گرفته شد، یکپارچه شدن شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی با هدف تجمیع خدمات، استفاده از ظرفیت‌های مشترک برای هر دو دستگاه و ارتقای سطح خدمات به مردم وارد فاز اجرایی شد.

به گفته وی، سیستان و بلوچستان کمتر از ۳.۵ درصد جمعیت کشور را در یک پهنه ۱۱.۴ درصدی در خود جای داده است و بالغ بر ۷۰۰۰ روستا دارد که ۵۵۹۴ روستای آن کد دار و تحت پوشش خدمات آب روستایی قرار دارد.

قاسمی ادامه داد: با توجه به این مهم از همان ابتدای امر جلسات متعددی با مشاورین طرح‌ها، پیمانکاران و همکاران به منظور بررسی و تعیین تکلیف قرادادها با هدف تسریع در آبرسانی و احیای طرح‌های غیرفعال برگزار شد، این ۴۵ جلسه‌ آشنایی کامل با طرح‌ها، خاتمه بعضی از آن ها و به پیمان رفتن طرح های جایگزین را رقم زد.

انعقاد ۴۰۰ قرارداد کوچک و بزرگ برای اجرای طرح‌ها

وی اضافه کرد: در نهایت بیش از ۴۰۰ قرارداد کوچک و بزرگ در استان ظرف مدت ۶ ماه منعقد شد و توانستیم به کارها سرعت ببخشیم و اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفت.

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اذعان کرد: علیرغم اینکه سال ۹۹ با مشکلات و موانع زیادی دست به گریبان بودیم، از لحاظ مالی بدترین سال تخصیص را داشتیم و از لحاظ اقلیمی خشک‌ترین سال و گرم‌ترین سال طی ۵۲ سال گذشته را تجربه کردیم، اما موفق شدیم اقدامات بزرگی را به ثمر رسانیم.

وی افزود: طی بیش از یک سال گذشته ۳۹۸ روستا آبرسانی و ۱۱۵ هزار نفر از نعمت آب شرب سالم و پایدار بهره‌مند شدند و شاخص بهره‌مندی روستاهای استان از آب شرب ۴.۵ درصد رشد داشت، به طوری که این رشد شاخص با مجموع اقدامات ۳ الی ۴ سال شرکت آب و فاضلاب روستایی برابری می کند.

وی اضافه کرد: همچنین ۵۰۰ روستا با جمعیت ۱۱۰ هزار نفر گرفتار تنش آبی شدید بودند، به طوری که بخش اعظم روستاها به صورت تانکری آبرسانی می شد، این روستاها رفع تنش شد و در مجموع ۸۹۸ روستا با جمعیت ۲۲۵ هزار نفر آبرسانی و رفع تنش شدند که این اقدام با یاری همه مسئولان استانی و کشوری و تلاش‌های همکاران به ثمر نشست.

قاسمی ادامه داد: تأمین آب شرب سالم و پایدار و خدمت‌رسانی مطلوب به مردم در کوتاه‌ترین زمان بدون اتلاف وقت اولویت شرکت است و با وجود رشد بی‌سابقه شاخص آبرسانی طی یک سال و شش ماه گذشته و گام بلند آبفا در آبرسانی و رفع تنش آبی ۸۹۸ روستای سطح استان، اما تا رسیدن به نقطه ایده‌آل و مطلوب راه بسیار است.

آبرسانی به ۶۱ روستا به همت خیرین

مدیرعامل آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اتفاق مثبت دیگری که در سال گذشته با کمک فعالین عرصه رسانه و به واسطه انتشار کلیپ‌هایی در فضای مجازی رقم خورد، فعال شدن حوزه خیرین کشور برای آبرسانی به روستاهای استان بود که اقدامات بسیار خوبی در این حوزه انجام شد.

وی افزود: در همین راستا یک مسئول به منظور ساماندهی و برنامه ریزی در بخش خیرین تعیین کردیم و نتیجه جذب خیران و همکاری با آن ها انعقاد تفاهم نامه های متعدد برای آبرسانی به ۳۵۰ روستا بود و تاکنون ۶۱ روستا به همت خیران آبرسانی شدند و پیش بینی می شود، شبکه آب ۳۵ روستا در دو ماه آینده و ۴۰ روستا تا پایان سال مالی ۱۴۰۰ وارد مدار شود.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.