×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

ساختمان های شهر تهران دوستدار محیط زیست می شوند

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، مهدی صالحی، مدیرکل معماری و ساختمان با اعلام خبر ابلاغ مصوبه “توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار در شهر تهران” به شهرداری های مناطق، گفت: افزایش جمعیت و گسترش بی رویه شهرها و به دنبال آن افزایش ساخت و ساز، موجب کاهش منابع طبیعی و آلودگی محیط زیست شده است. اکنون که جهان درگیر مشکلاتی از جمله کمبود منابع انرژی، بحران آلودگی هوا، افزایش روزافزون جمعیت و مشکلات زیست محیطی است، حرکت به سمت توسعه پایدار امری مهم و ضروری به شمار می رود و در این میان اجرای ساختمان سبز و معماری پایدار، یکی از عوامل تحقق توسعه پایدار است.

مهدی صالحی با تأکید بر توجه ویژه به ساختمان سبز، انسان و محیط زیست ادامه داد: این نوع ساختمان سازی کمترین آلودگی و مداخله را در محیط زیست دارد و مهمترین مسئله در آن، حفاظت از محیط زیست و سلامت انسان ها است.

وی تصریح کرد: با افزایش مشکلات دنیای مدرن، اجرای ساختمان سبز و معماری پایدار نیز در اولویت سیاست های کشورهای توسعه یافته قرار گرفت. استفاده از این نوع معماری، چه در ساختمان های جدید و چه در ساختمان های قدیمی، مزایای زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی زیادی را به همراه دارد.

صالحی افزود: شهرداری تهران ‌به منظور هدایت ساخت و ساز به سمت توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار و افزایش کیفیت بناها، ‌ پس از انجام مطالعات و بررسی های کارشناسی، لایحه ای را با هدف کاهش آسیب به محیط زیست و منابع انرژی تهیه کرد که با همکاری کمیسیون های تخصصی شورای شهر پس از برگزاری جلسات متعدد و انجام بررسی های کارشناسی در مرداد ماه سال جاری به تصویب رسید.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با تأکید بر اینکه مصوبه ” توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار در شهر تهران” هم اکنون لازم الاجرا است، گفت: اولین گام در راستای عملیاتی شدن این مصوبه، ‌اجرای مدیریت سبز در ساختمان‌های تحت پوشش شهرداری تهران است که بر این اساس شهرداری می بایست نسبت به بهینه‌سازی مصرف انرژی و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و تعیین رده انرژی و اخذ گواهی ممیزی اقدام و شناسنامه انرژی ساختمان‌های تحت پوشش را تهیه کند.

وی ادامه داد:‌ بر مبنای این مصوبه، شهرداری تهران، باید نسبت به تهیه و ابلاغ اسناد راهبردی و اجرایی ظرف مدت حداکثر شش ماه اقدام کرده و در گام بعدی ظرفیت‌های ترویجی، اطلاع‌رسانی و آموزش جهت ارتقای آگاهی شهروندان را برای استفاده از این اسناد فراهم کند.

صالحی با اشاره برضرورت حمایت از جهت گیری ساختمان سازی در شهر تهران به سمت توسعه ساختمان سبز، اظهار داشت: در همین راستا مشوق‌های لازم برای سازندگان و مالکان ساختمان‌هایی که ضوابط و الزامات محیط زیستی را رعایت می‌کنند، ‌ در این مصوبه پیش بینی و تصویب شده است.

مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران تصریح کرد: با توجه به اقداماتی که در سطح ملی و شهری به منظور مدیریت منابع انرژی در حال انجام است، ‌ شهرداری تهران نیز به منظور پایش و سطح بندی ساختمان های سبز بر اساس معیارهای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، اطلاعات رده بندی انرژی ساختمان های جدیدالاحداث را در سامانه ای ملی و شهری ثبت خواهد کرد.

وی افزود: از آنجایی که معماران در ترویج احداث ساختمان سبز و اجرای معماری پایدار و به تبع آن افزایش کیفیت ساخت و ساز، نقش بسزایی دارند، سازو کارهای تشویقی و ترویجی معماری ساختمان سبز در شهر تهران با رعایت حقوق شهروندان تهیه خواهد شد.

صالحی، احداث اتاقک پسماند به منظور تفکیک زباله از مبدا و بازیافت یا دفع اصولی مصالح ساختمان های درحال تعمیرات یا بازسازی را از دیگر الزامات مصوبه “توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار در شهر تهران” عنوان کرد.

وی در پایان با بیان اینکه با اجرای این مصوبه، صنعت ساخت و ساز در پایتخت در مسیر حفاظت از محیط زیست حرکت خواهد کرد و ساختمان های شهر، دوستدار محیط زیست می شوند، گفت: راهبری اجرای این مصوبه بر عهده کمیته برنامه ریزی و راهبری توسعه ساختمان سبز و معماری پایدار شهر تهران متشکل از معاون شهرسازی و معماری (رئیس کمیته)، معاون خدمات شهری و محیط زیست، معاون مالی و اقتصاد شهری، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی و امور شورا، نماینده تام الاختیار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، نماینده تام الاختیار سازمان نظام مهندسی استان تهران، نماینده تام الاختیار اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و نماینده شورای اسلامی شهر تهران به عنوان ناظر خواهد بود.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.