×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

فرماندهی آواربرداری متروپل با آتش‌نشانی تهران است/ اعلام اسامی ساختمان‌های ناایمن به زودی

به گزارش خبرنگار شهر، قدرت الله محمدی در شصت و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص اقدامات انجام شده پیرامون حادثه ساختمان متروپل آبادان با بیان اینکه مردم آبادان و جوانان این شهر از همان ساعات اولیه به یاری شتافتند، اظهار کرد: این جوانان به صورت خودجوش موکب های صلواتی ایجاد کردند و در کنار دو هزار نفر نیروی امداد رسانی و پشتیبانی، وارد شدند.

سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه در ۱۱ طبقه و یک طبقه منفی در کاربری تجاری، مسکونی و پارکینگ ساخته شده است، خاطرنشان کرد: ۱۶ واحد تجاری در طبقه همکف و دفتر صاحب ملک و چند ملک اداری عملیاتی شده بود و خوشبختانه هنوز به بهره برداری نرسیده بود و اگر افتتاح می شد فاجعه انسانی بزرگی رخ می داد.

وی ادامه داد: مشکل بزرگ برای امدادرسانی این بود که بخشی از سازه باقی مانده و کامل تخریب نشده که سرعت در آواربرداری را دچار مشکل کرده است. به واسطه چند دوربین در ساختمان های اطراف، تمام حرکات در سازه ها رصد می شود.

محمدی با بیان اینکه اگر در حین عملیات ریزش انجام شود تلفات بیشتری از حادثه اصلی داشت، خاطرنشان کرد:  روز اول هفت نفر زنده از زیر آوار خارج شدند. عملیات از روز پنجم با جدیت و سرعت بیشتری انجام می شود و اگر اتفاق خاصی نیفتد جستجوی مفقودین به پایان می رسد و فاز بعدی آن تخریب کلی ساختمان و جمع آوری آوار است.

وی با بیان اینکه شش استان همکاری لازم را داشتند، اظهار کرد: فرماندهی این عملیات توسط آتش نشانی تهران صورت گرفت و خوشبختانه همکاری خوبی انجام شد و اقدامات به خوبی مدیریت شده است.

محمدی با بیان اینکه ۱۱ طبقه آوار در مساحت دو هزار متر مربع ترکیبی از بتن، اسکلت و میلگرد روی هم انباشته است، تصریح کرد: بعید است چنین آواربرداری در کشور تا به حال انجام شده باشد. از چهار جبهه اقدامات انجام شده و با رضایت مالکین چهار ملک تخریب شد و عملیات در حال انجام است تا چند روز آینده کار به اتمام برسد.

وی افزود: سودگران و تاجران مرگ عنوانی است که باید برای سازندگان ساختمان های پرخطر باید به کار گرفت. حتما لیستی از ساختمان‌های پرخطر منتشر می‌شود و هیچ ترسی در این زمینه نداریم. با جان مردم معامله نمی کنیم. دشمنان بهره برداری هایی را انجام دادند و فیلم تهیه می کردند تا در این حادثه سیاه نمایی کنند.

محمدی با تأکید بر اینکه در این خصوص پیشگیری بهتر از درمان است، گفت: هنر این است که اجازه ندهیم چنین اتفاقی بیفتد و پیشگیری کنیم. روزانه تعداد زیادی از مردم به چنین ساختمان هایی مراجعه کنند و باید اقدامات لازم انجام شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: در این زمینه دیگر دستگاه ها از جمله قوه قضاییه نیز باید وارد عمل شوند و همه باید کنار هم باشند.

سید محمد آقامیری عضو شورای اسلامی شهر تهران در واکنش به گزارش سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه آتش نشانی جایگاه ضابط قانونی در کشورهای دیگر دارد، اظهار کرد: متاسفانه در ایران، آتش نشانی این جایگاه قانونی را ندارد و درخواست داریم در این زمینه اقدام شده و این اختیار به آتش نشانی داده شود.

سوده نجفی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز با بیان اینکه ۵۰ آتش نشان پایتخت در این روزها در آبادان در حال تلاش هستند، یادآور شد: در این زمینه باید قدردانی صورت بگیرد و سازمان زیباسازی نیز در این خصوص وارد عمل شود.

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اخطار به مالکین ۱۲۹ ساختمان پرخطر داده شده است، گفت: هر هفته مالکین سه ساختمان به قوه قضاییه دعوت می شوند و اخطاریه دریافت می کنند و مهلتی برای ایمن سازی ساختمان به آنها داده شود که در صورت عدم اقدام در مرحله اول آب و برق قطع و در مرحله بعدی پلمب می شود.

مهدی بابایی تأکید کرد: باید سرعت این اقدام بیشتر شود تا ظرف شش ماه این ساختمان ها رفع خطر شود تا به سمت ساختمان های میان خطر برویم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: اولویت ما با ساختمان های پر خطر تر است. باید ببینیم شکایتی از سوی شهرداری در خصوص این ساختمانها صورت گرفته که دادستانی پیگیری کند؟ اگر صرفا رونوشت برای دادستانی باشد مبدأ عملیات برای دادستانی نخواهد بود.

انتهای پیام/

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.