×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

از افتتاح ۷ایستگاه مترو در سال آینده تا تخصیص ۲هزار و۱۰۰ میلیارد تومان به توسعه بوستان های پایتخت

به گزارش خبرنگار شهر، محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه وبودجه شورای اسلامی شهر تهران سه شنبه- ۳ اسفند ۱۴۰۰-  در نشست خبری در تشریح بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری تهران گفت: زمانی که شورای ششم‌ با رای مردم آغاز به کار کرد بررسی ها نشان داد بودجه ۱۴۰۰ نمی توانست بودجه ای واقعی باشد. این پیش بینی بود که بودجه ۴۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی محقق نمی شود و امروز به آن عدد نرسیدیم و حدود ۳۰ هزارمیلیارد تومان محقق شده که شورا اصلاحیه آورد و بودجه را به ۳۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان کاهش داد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه براساس برنامه هایی که مجموعه مدیریت شهری داشت بودجه ۵۶ هزار میلیارد تومانی  را پیشنهاد دادند، افزود: از روز تحویل بودجه به شورا جلسات مختلفی داشتیم و درآمد در صحن ۵۰ هزار میلیارد و ۷۰۰  میلیارد تومان تصویب شد.

آخوندی با بیان اینکه ۱۵ بهمن بودجه به تصویب رسید، گفت: در این بودجه ۲۲هزار میلیارد تومان در حوزه هزینه ای، با سهم ۴۴ درصد، بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه  تملک دارایی و حدود ۴۲ درصد و در حوزه تملک مالی ۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: ما ابتدا با ۲۲ منطقه جلسه گذاشتیم و هر منطقه حضور پیدا کرده و بودجه هر منطقه براساس میزان نیاز افزایش داشته است.

تخصیص بیش از ۳۶ درصد بودجه۱۴۰۱ به حمل ونقل

آخوندی با بیان‌ اینکه بودجه پس از بررسی در کمیسیون تلفیق تصویب شد و بعد به صحن شورا آمد، بیان کرد: در حوزه حمل و نقل و ترافیک ۱۸ هزار  و ۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص دادیم که بیش از ۳۶ درصد بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری را شامل می شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه برای حوزه خدمات شهری حدود ۸ هزار میلیارد تومان اختصاص داده شده است، گفت: در حوزه مدیریت بحران ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و برای حوزه شهرسازی هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و ۱۵ هزار میلیارد تومان به حوزه هوشمن سازی اختصاص داده شده است.

۶۲۴ میلیاردتومان بودجه تکمیل و احداث خطوط مترو بجز ۶و۷

وی با بیان اینکه حمل و نقل و ترافیک، ساخت مترو و… اصلی ترین ردیف هایی است که در بودجه دیده شده، افزود: ۴ هزار میلیارد تومان برای ناوگان اتوبوسرانی اختصاص پیدا کرده است؛ حدود ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای خط ۶ و ۷ مترو و حدود ۶۲۴ میلیارد تومان برای تکمیل و احداث سایر خطوط مترو اختصاص پیدا کرده است.

تخصیص ۳هزار میلیارد تومان از محل تبصره ۳۰ برای مترو

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: از محل تبصره سی ام نیز ۳هزار میلیارد تومان برای ساخت مترو در نظر گرفته شده است.

به گفته آخوندی؛ برای اورهال نیز حدود ۷۸۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده و ۲ هزار میلیارد تومان نیز برای ما به التفاوت بلیت است.

۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ازبودجه برای توسعه و ساخت بوستان ها

وی با بیان اینکه در حوزه خدمات شهری حدود ۲هزار میلیارد تومان برای رفت و روب در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای نگهداشت و ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز برای توسعه و ساخت بوستان ها اختصاص داده شده است‌.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با تاکید براینکه برای حقوق و مزایا و دریافتی آتش نشانان هزار و  ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفت شده است، گفت: ۵۱۷ میلیارد تومان هم برای خرید تجهیزات در نظر تخصیص داده شده است.

آخوندی با اشاره به بحث مسکن  نیز بیان کرد: هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هم در تبصره ها برای مسکن جایگزین لحاظ کردیم.

وی درباره ردیف بودجه ای پروژه های عمرانی در سال آتی، گفت: در ردیف ها و تبصره ها برای ادامه بزرگراه یادگار امام(ره)، تکمیل فاز یک بزرگراه شهید شوشتری و تکمیل پروژه شهید شوشتری هم بودجه در نظر گرفته شده است.

۹درصد بودجه برای ماموریت های فرهنگی

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: ۴ هزار میلیارد تومان و کمتر از ۹ درصد بودجه برای ماموریت های فرهنگی در نظر گرفته شده است.

ردیف بودجه شهرسازی تنها با یک درصد افزایش نسبت به سال قبل

وی با بیان اینکه به شهرداری اجازه داده شده است تا پروژه های مشارکتی را در پایتخت اجرا کند، عنوان کرد: در حوزه مناطق نیز به پروژه های توسعه محلی توجه ویژه شده است. ضمن اینکه ردیف بودجه شهرسازی نسبت به سال گذشته تنها یک درصد  افزایش داشت .

به دنبال مشارکت شهرندان در تصمیم گیری ها و نظارت هستیم

همچنین میثم مظفر، نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در این نشست با اشاره به بودجه مصوب شورای شهر تهران گفت: در دوره جاری مدیریت شهری، به دنبال این نیستیم که مدیریت شهری صرفاً خدمات دهنده و شهروندان صرفاً خدمات گیرنده باشند.

وی افزود: به دنبال این هستیم که با ارتقای مشارکت اجتماعی شهروندان، احساس مسئولیت بیشتر داشته باشند و در تصمیم گیری، نظارت و ارزیابی همراه مدیریت شهری باشند.

مظفر با اشاره به تلاش برای ارتقای عدالت اجتماعی عنوان کرد: رشد و تعالی شهروندان و حرکت در جهت اینکه در آینده بتوانیم شهری با هویت ایرانی-اسلامی داشته باشیم از دیگر تلاش های این دوره است.

کاهش ۳۰هزارتایی صدور پروانه ساخت در سال جاری

عضو شورای شهر تهران، با بیان  اینکه شورای شهر جدید به دنبال شهر فروشی نیست و در سال ۱۴۰۰ به شدت رکود ساخت و ساز داشتیم، گفت: امسال تنها ۷ هزار پروانه صادر شده در حالی که در سال‌های گذشته ۳۷ هزار پروانه صادر می شد.

وی افزود: سهم درآمد شهرسازی از  کل بودجه ۴۳ درصد است و نسبت به سال گذشته تنها یک درصد افزایش داشته است.

 منطقه ۱۸ رتبه یک افزایش بودجه بین مناطق

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به افزایش بودجه مناطق گفت:  منطقه ۱۸ رتبه یک افزایش بودجه قرار دارد.

تعریف یک هزار و ۵۰۰ پروژه ورزشی دربودجه۱۴۰۱

وی با بیان اینکه مناطق ۱۲، ۱۹، ۲۲، ۲۰، ۱۵ و ۲۱ در رتبه‌های بعدی قرار دارند، گفت: یکی از وجوه متمایز بودجه امسال، تعریف یک هزار و ۵۰۰ پروژه ورزشی و ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای حل مشکلات ۳۵۱ محله تهران در نظر گرفته شده است.

مظفر با اشاره به اینکه پیش بینی شده که ۷ ایستگاه مترو باید احداث و بهره برداری شود، گفت: ۱۵کیلومتر نیز به طول مسافت خطوط مترو اضافه می شود.

وی عنوان کرد: همچنین در زمینه اتوبوس علاوه بر خرید و اورهال یک هزار دستگاه اتوبوس،  پیش بینی شده که حدود یک هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس در تعهد  دولت به ناوگان حمل و نقل اضافه شود.

وی نوسازی۱۰ هزار تاکسی و ارایه خدمات سرویس مدارس رایگان به  پنج هزار و ۳۰۰  دانش آموز معلول، را از دیگر اقدامات حوزه حمل و نقل عنوان کرد.

به گزارش شهر، اعضای شورای اسلامی شهر تهران بودجه ۵۰ هزار میلیارد تومان را برای سال ۱۴۰۱ شهرداری تهران تصویب کرده اند.

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.