×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

اعلام مراکز منتخب شهر تهران برای اخذ معاینه فنی برتر

حسین مقدم، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران در گفت‌وگو با شهر، ضمن اشاره به مراجعه ۹۲۸ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران از ابتدای سال تا پایان مهر، بیان کرد: این آمار در مقایسه با سال گذشته میزان مراجعات تغییر چندانی نداشته است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران درباره آمار مردودی، توضیح داد: از آمار اعلامی، ۷۰۲ هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول است که ۱۴ درصد از آن در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، ۹ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، ۴ درصد در آزمون کمک فنر، ۱۱ درصد در آزمون تست ترمز و ۱۴ درصد به علت عیوب ظاهری مردود  شده‌اند.

به گفته مقدم؛ در مجموع ۳۱ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده‌اند.

او با بیان اینکه در هفت ماهه امسال ۶۶۷ هزار گواهی معاینه فنی صادر شده است، اضافه کرد: از این تعداد، ۱۳۸هزار گواهی مربوط به معاینه فنی برتر است. در مجموع حدود ۲۰ درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران در ادامه بیان کرد: در مهر ماه حدود ۸ هزار دستگاه خودرو با استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی و با تعیین وقت قبلی به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه و تقریبا شهروندان از ۳۴ درصد ظرفیت پذیرش اینترنتی استفاده کرده‌اند. 

مقدم درباره فعالیت واحدهای سیار کنترل کنار جاده ای وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در حال تردد در سطح شهر تهران، توضیح داد: امسال  ۲۱۶۷ دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته که ۷۷  درصد دارای معاینه فنی و  ۲۳  درصد فاقد معاینه فنی بوده‌اند. همچنین پس از آزمون مجدد آلایندگی تمامی خودروها  ۱۹ درصد در آزمون آلایندگی مردود شده‌اند.

به گفته او؛ این طرح در راستای کاهش آلودگی هوا و پایش مضاعف وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در سطح شهر با مشارکت پلیس بنا بر تدبیر مدیریت شهری از آبان ۱۳۹۷ اجرا شده و از ابتدای سال تاکنون جهت  ۶۴۵ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شده است.

مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران درباره انجام معاینه فنی برتر در مراکز شهر تهران، بیان کرد: معاینه فنی برتر در ۹ مرکز منتخب بیهقی، سراج، آبشناسان، دماوند، الغدیر، شقایق، نیایش، چمران و خاوران انجام شده و این مراکز منتخب به استناد ضوابط قانونی و ممیزی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران دارای گواهی صلاحیت صدور معاینه فنی برتر هستند.

مقدم در ادامه اضافه کرد: خودروها می‌توانند به صورت اختیاری در صورت احراز شرایط لازم نسبت به اخذ معاینه فنی معمولی و یا برتر اقدام کرده و با اخذ معاینه فنی برتر از تخفیف ۳۰ درصدی عوارض تردد در طرح کاهش و ترافیک استفاده کنند.  تفاوت معاینه فی برتر و عادی تنها در فرآیند آزمون آلایندگی خودرو بوده و از لحاظ هزینه پرداختی یکسان است.

او درباره وضعیت مراجعات به مراکز گفت: در حال حاضر مراکز در شرایط عادی و فاقد صف هستند و مراجعان در کمترین زمان می‌توانند از خدمات مراکز استفاده کنند. شهروندان باید با توجه به تشدید آلودگی هوا در شش ماهه دوم سال با شروع فصل سرما خارج از الزامات قانونی مرتبط با انجام سالیانه معاینه فنی نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی خودروی خود و اخذ معاینه فنی برتر اقدام کنند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران از راه اندازی درگاه ارتباطی جدید در باشگاه مشتریان خبر داد و افزود: در راستای توسعه مشتری مداری، شناسایی نیاز مشتریان و بهبود ارائه خدمات به شهروندان این ستاد نسبت به انجام نظر سنجی از مراجعه کنندگان به مراکز معاینه فنی در ارتباط با میزان رضایت مشتریان از کیفیت ارائه خدمات اقدام کرده است. در این نظر سنجی ضمن پرسش از میزان رضایت از نحوه برخورد کارکنان و ارائه خدمات در مراکز، پیشنهادات مراجعیا نیز ثبت می‌شود. نتایج حاصل از این نظرسنجی در شناسایی مشکلات، نقاط قوت وضعف مجموعه و ارزیابی عملکرد کارکنان و مراکز بخش خصوصی موثر خواهد بود.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.