×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

دستاوردهای طرح ساماندهی ولیعصر منطبق بر اهداف حفاظتی آن نیست

به گزارش خبرنگار مهر، علی اعطا روز یکشنبه در جریان دویست و هشتادمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان تذکری اظهار داشت: تذکر من در رابطه با طرح ساماندهی محور ولیعصر است که در چند سال اخیر توسط شهرداری تهران و به طور مشخص از طریق سازمان زیباسازی شهرداری تهران در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: طرحی را یک‌مشاور تهیه کرده با این رویکرد که تراکم ساختمانی، توده گذاری و تعداد طبقات و تراکم سطح اشغال را با یک نگاه حفاظتی از زاویه میراث فرهنگی و طبیعی که در خیابان ولیعصر وجود دارد بازنگری کند.

اعطا ادامه داد: هر چند مدت این کار با تاخیر مواجه شد اما خوشبختانه به همت معاونت شهرسازی و معماری و اداره کل معماری و ساختمان این معاونت، کار به سرانجام رسید که جای تقدیر دارد و خوشبختانه به نقطه‌ای رسید که قابل ارائه در کمیسیون ماده ۵ باشد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ضمن تشکر و تقدیر از کلیت اقدامی که در راستای کاهش طبقات مجاز در خیابان ولیعصر که طبیعتاً رویکرد حفاظتی در آن نسبت به میراث طبیعی درختان چنار و قنات‌ها و میراث فرهنگی و تاریخی، مطرح است، عنوان کرد: در سه مکاتبه مختلف نکاتی را با شهردار تهران مطرح کردم.

وی عنوان کرد: در این مکاتبات به طور مشخص چند محور را به عنوان اشکالاتی که همچنان در طرح باقی است، متذکر شدم اما از این سه مکاتبه که انجام و ارسال شد هیچ گونه بازخوردی از شهردار محترم تهران نگرفته‌ام.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه طرح خیابان ولی عصر فردا در کمیسیون ماده ۵ که دبیرخانه آن در شهرداری مطرح خواهد شد، اظهار داشت: حداقل ۴ محور مشخص محل ایراد و اشکال است که به اختصار آن را بیان می‌کنم.

وی گفت: در طرح با یک نگاه حفاظتی، تراکم کاهش پیدا کرده که بحثی در آن نیست اما آنچه که الان به عنوان ضابطه مدنظر است همچنان رویکرد حفاظتی نسبت به چنارها را لحاظ نمی‌کنند چون ارتفاع ساختمان‌ها را ۶ طبقه در نظر گرفته و تقریباً شبیه با نقاط دیگر شهر به طور عام است.

سخنگوی شورای شهر تهران تاکید کرد: این ارتفاع موجب حفاظت نمی‌شود ضمن اینکه ۱۰ متر گودبرداری را نیز مجاز دانسته است.

به گفته وی، بررسی‌هایی که همکاران کارشناس در این حوزه انجام داده‌اند نشان می‌دهد این موضوع آسیب جدی به سفره‌های آب زیرزمینی خواهد زد و چنان‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

وی افزود: این ضابطه ساختمانی که در طرح معین شده از منظر تعداد طبقات و تراکم، برای امر حفاظت از میراث طبیعی را کفایت نمی‌کند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سایر اشکالات طرح یاد شده عنوان کرد: بررسی پارسل به پارسلی که از انقلاب تا تجریش انجام شده نشان می‌دهد که پایین انقلاب و تقاطع انقلاب و ولیعصر که به عنوان ولیعصر تاریخی است و ضوابط متفاوتی دارند، مشخص شده است، مشاور به ۴۰ درصد از این پارسل ها به طرز عجیبی سطح اشغال ۸۰ تا ۱۰۰ درصد پیش بینی کرده و این امر توجیه کارشناسی ندارد.

به گفته وی، به رغم اینکه در ضوابط ماکزیمم تراکم ۳۶۰ درجه است اما در ۱۷ درصد موارد ۶۰۰ درصد تراکم پیش‌بینی شده است.

وی تاکید کرد: عمدتاً با توجیه تنظیم خط آسمان کارهایی در طرح انجام شده که نه تنها هیچ کمکی نمی‌کند بلکه بحث خط آسمان را مغشوش تر می‌کند.

اعطا همچنین با اشاره به پیشنهادات ارایه شده برای رفع اشکالات این طرح اظهار داشت: کاهش طبقات به چهار طبقه با نگاه حفاظتی، کاهش عمق مجاز گود برداری به یک طبقه که به سفره‌های آب زیرزمینی و ریشه چنارها و قنات‌ها آسیب نزنند و رعایت سطح اشغال حداکثر ۶۰ درصد در تمام پارسل ها به عنوان پیشنهاد برای رفع اشکالات طرح مطرح می‌شود.

وی تأکید کرد: اگر ما در اهداف طرح، بحث حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی را مطرح می‌کنیم در آنچه که محصول طرح است باید صادق باشیم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: نمی‌شود که یک هدف ارزشمند تحت عنوان حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی را مطرح کنیم و بعد پیگیر ثبت جهانی آن باشیم اما در نهایت طرحی را به کمیسیون ماده ۵ ببریم که نه ساماندهی در آن اتفاق می‌افتد و امر حفاظت.

وی ادامه داد: ضمن گلایه از شهردار بابت اینکه هیچ‌گونه بازخوردی از سه مکاتبه از جایگاه نماینده مردم از ایشان نگرفته‌ام درخواست دارم این نکات را مدنظر قرار دهند و در این موضوع که برند خود ایشان هم هست توجه و جدیت بیشتری به خرج دهند.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.